iVilnius.lt

Gegužės 17 13°C

Gotika

Pagrindinis > Apie Vilnių > Architektūra
Gotika - brandžiojo ir vėlyvojo viduramžių laikotarpio Europos architektūros ir dailės stilius. Šis stilius susiformavo Prancūzijoje, o iki XVI a. paplito po kitas Europos šalis. Gotikos menui turėjo įtakos amatų ir prekybos suklestėjimas, miestų augimas. Gotikai būdingos antinomijos: simbolinis, alegorinis turinys ir natūralistinės vaizdinės detalės, dvasingumas, misticizmas ir tikslinga, logiška plastinė sąranga.

Gotika į Lietuvą atėjo su krikščionybe ir plytų mūro technika. Taigi vienos pirmųjų krikščioniškų bažnyčių Lietuvoje ir Vilniuje buvo mūrinės gotikinės bažnyčios. Gotika Vilniuje klestėjo nuo XIV a. antros pusės iki XVI a. pabaigos.

Reikšmingiausias gotikinis Vilniaus paminklas - šv. Onos ir Bernardinų bažnyčių ansamblis. Šv. Onos bažnyčia yra įspūdingiausias pastatas ne tik Vilniaus krašte, bet ir visoje Lietuvoje. Nei vienas gotikinis pastatas neprilygsta jai grakštumu ir puošybos detalių turtingumu. Tuo tarpu Bernardinų bažnyčia bei vienuolynas yra vieni didžiausių gotikos sakralinių pastatų ansamblių Lietuvoje.

Gotikinės architektūros pastatai Vilniuje:

Dievo Gailestingumo šventovė (Dominikonų g. 12)
K. Varnelio muziejus (Didžioji g. 26)
Skaisčiausios Dievo Motinos cerkvė (Maironio g. 14)
Šv. Mikalojaus bažnyčia (Šv. Mikalojaus g. 4)
Šv. Onos bažnyčia (Maironio g. 8)
Šv. Pranciškaus Asyžiečio (Bernardinų) bažnyčia (Maironio g. 10)
ups