iVilnius.lt

Rugsėjo 17 13°C

Renesansas

Pagrindinis > Apie Vilnių > Architektūra
Renesansas — tai kultūros ir meno suklestėjimo laikotarpis, pereinamasis laikotarpis nuo viduramžiais vyravusių religinių prie pasaulėtinių kultūros formų. Šis architektūrinis stilius susiformavo Šiaurės Italijoje XIV a. pabaigoje, o XV-XVI a. išplito po visą krikščioniškąją Europą. Renesanso architektūra pasižymi mišriomis formomis, paviršutiniška antikos paveldo įtaka (arkos, kolonos, piliastrai, kapiteliai).

Vilniuje renesansas pasireiškė XVI a. pradžioje, kuomet Lietuvos didžiojo kunigaikščio ir Lenkijos karaliaus Žygimanto žmona italė karalienė Bona Sforca kvietėsi italų menininkus atvykti į Vilnių. Italai architektai dirbę Vilniuje suteikė miestui itališko renesanso charakterį.

Ankstyvuose renesanso pastatuose gotikos konstrukcijos derinamos su renesanso dekoru. Labai išpopuliarėjo tinkavimas. Paplito stačiakampės angos, pusapskritės arkos, kryžminiai skliautai, papuošti dekoratyvinėmis tinko juostomis. Vilnius, renesanso pradžioje, apjuosiamas akmens ir mūro gynybine siena su vartais ir bokštais. Siena buvo apie 3 km ilgio. Iki šiol išliko keletas sienos fragmentų mieste bei Medininkų (Aušros) vartai.

Renesansinės architektūros pastatai Vilniuje:

Alumnato kiemas (Universiteto g. 4)
Aušros vartai (Aušros Vartų g. 12)
Radvilų rūmai (Vilniaus g. 24)
Signatarų namai (Pilies g. 26)
Šv. Arkangelo Mykolo bažnyčia ir bernardinių vienuolynas (Šv. Mykolo g. 9)
Taikomosios dailės muziejus (Senasis arsenalas) (Arsenalo g. 3A)
Valdovų rūmai (Katedros a. 4)
Vilniaus gynybinės sienos bastėja (Bokšto g. 20/18)
ups