iVilnius.lt

Sausio 22 13°C

Ekonomika

Pagrindinis > Apie Vilnių > Apie Lietuvą
Lietuvą okupavus sovietinėms pajėgoms ir taip šalį priverstinai perorientavus prie naujos sistemos (planinės ekonomikos), pamažu prasidėjo ekonominis nuosmūkis. Okupaciniu laikotarpiu pastatytos gamyklos buvo neekonomiškos, gaminančios nekonkurencingas prekes. Akivaizdu, kad minėtu laikotarpiu nebuvo tikslo gaminti tokią produkciją, kuri atitiktų/tenkintų vartotojų poreikius.

Atgavus nepriklausomybę, Lietuvą užgriuvo Sovietinė blokada: nebuvo tiekiamas kuras, įstrigo įvairių prekių tiekimas iš Sovietų Sąjungos. Vis dėlto Lietuva atsilaikė ir jau 1992-aisiais metais prisidėjo stiprus ekonominis augimas: į šalį plustelėjo investuotojai, susikūrė pirmosios stambios įmonės (mažmeninė prekyba), tačiau augimas pristabdė 1999-aisiais metais prasidėjusi Rusijos krizė. 2003 m. Lietuvos ekonomikos augimas buvo pats sparčiausias rytų Europoje – bendrasis vidaus produktas(BVP), palyginus su 2002 m., išaugo 9,7 proc. ir sudarė 16,27 mlrd. eurų veikusiomis kainomis. Vienam šalies gyventojui per metus tenkanti BVP dalis siekė 4711 eurų.

Per pirmą 2004 m. pusmetį, palyginus su atitinkamu 2003 m. laikotarpiu, BVP išaugo 7,2 proc. 2006 m. Lietuvos BVP sudarė 63 596 mln. Lt. 2004-aisiais metais Lietuvai įstojus į Europos Sąjungą, šalies ekonominis augimas perėjo į kitą etapą: prie dar spartesnio augimo prisidėjo Europos Sąjungos skiriama finansinė parama, struktūriniai fondai, didesnis tiesioginių investijų iš užsienio. Be to, emigrantų siunčiami pinigai giminėms paskatino didesnį vidinį vartojimą.

2008 m. pabaigos pasaulinė krizė palietė ir Lietuvą, ekonomika 2009 m. smuko. 2010-2012-aisiais metais ekonominis augimas atsinaujino, daugiausiai augimas buvo įtakojamas eksporto, kuris stipriai ir nors sulėtėjo, tačiau teigiamos augimo tendencijos numatomos ir kitais metais. Tai vis dėlto džiugina, kai tuo tarpu bendrosios tendencijos Europos ir pasaulio ekonomikoje yra labiau neigiamos ir panašu augimas bus artimas 0. Prognozuojama, kad ekonomikos augimui įtakos ir toliau turės grynasis eksportas. 2013 m. vidaus paklausa išliks maža ir ims atsigauti tik 2014 m. 2013 m. Lietuvoje prognozuojamas 12,4 proc. nedarbo lygis.

ups