iVilnius.lt

Sausio 22 13°C

Šalis

Pagrindinis > Apie Vilnių > Apie Lietuvą
Šalis
Lietuva yra įsikūrusi šiaurės rytų Europos kontinento dalyje arba Baltijos jūros pietrytinėje pakrantėje. Baltijos jūra skalauja šalies vakarinę pakrantę, kuri tęsiasi 99 km. Šiaurėje ribojasi su kaimynine Latvija, rytuose – Baltarusija, pietuose – Lenkija, o pietvakariuose – su Rusijos Kaliningrado sritimi.

Šalies teritorijoje, garantuojame, tikrai nerasite kalnų, nes Lietuva dar žinoma kaip lygumų kraštas. Vis dėlto rytų ir vakarų aukštumose galima rasti kalvų. Aukščiausia jų, taip pat ir aukščiausias Lietuvos taškas, - Aukštasis kalnas (294m). Kaip ir būdinga lygumų kraštui, šalyje gausu ežerų ir upių. Lietuvoje tyvuliuoja daugiau nei 2 800 ežerų ir teka 722 upės. Didžiausias ežeras – Drūkšiai (4479,0 ha), o ilgiausia upė – Nemunas. Upės ilgis Lietuvos teritorijoje 475 km.

Lietuva gali didžiuotis net keturiomis pasaulinės reikšmės vertybėmis: Istoriniu Vilniaus centru, Kuršių nerija, Kernavės archeologine vietove bei Struvės geodezinio lanko punktais. Trakų istorinis nacionalinis parkas yra UNESCO pasaulio paveldo preliminariajame sąraše.

Lietuva nors ir nedidelė valstybė, tačiau joje yra net 5 etnografinės sritys, kitaip dar vadinamos regionais: Aukštaitija, Žemaitija, Dzūkija (Dainava), Suvalkija(Sūduva) ir Mažoji Lietuva. Kiekvienas jų skiriasi savo tarmėmis, tradicijomis, papročiais, maisto ruošimo ypatumais.

Šalis, kaip ir daugelis Europos valstybių, yra demokratinė respublika. Šalies reprezentacinis asmuo – prezidentas. Lietuvos Prezidentas, renkamas tiesioginiuose rinkimuose penkerių metų kadencijai, prižiūri užsienio ir saugumo politiką. Vienerių rūmų Lietuvos parlamente Seime dirba 141 parlamentaras.

Lietuvai, tiksliau jos vardui, jau daugiau nei tūkstantis metų, nes 1009 metais Lietuvos vardas pirmąjį kartą paminėtas Kvedlinburgo analuose. Be to, 2009-aisiais Vilnius tapo Europos kultūros sostinė.

Tai tik keletas faktų apie šalį, vardu Lietuva.

ups