iVilnius.lt

Lapkričio 26 13°C

Kultūra

Pagrindinis > Apie Vilnių > Vilnius
Istoriškai Vilnius yra reikšmingas Rytų Europos istorinis, kultūrinis ir mokslo židinys. Čia susisieja Europos kultūros tradicijos. Sparčiai besiplečiantis miestas visuomet pasižymėjo atvirumu atvykstantiems kitataučiams. Vilniuje buvo įsikūrusios lenkų, žydų, rusų, vokiečių, karaimų bendruomenės, todėl neretai Vilnius yra laikomas Vidurio ir Rytų Europos kultūros centru. Nuo pačių seniausių laikų sostinę gaubė ypatinga dvasinė aura, kuri skatino skleistis įvairias kultūras.Čia laisvai kryžiavosi didžiosios Vakarų ir Rytų Europos kultūrinės srovės.

Vilniuje gyveno nemažai žinomų kultūros veikėjų iš Italijos, Lenkijos, Vokietijos, Vengrijos ir kitų šalių. Tokie kaip:

  • Laurynas Stuoka Gucevičius (1753-1798), architektas;
  • Pranciškus Smuglevičius (1745-1807), dailininkas;
  • Mikalojus Konstantinas Čiurlionis (1875-1911), kompozitorius ir dailininkas;
  • Adomas Mickevičius (1798-1855), poetas;
  • Antanas Vivulskis (1877–1919), architektas ir skulptorius.

Daugelis menininkų gyveno ir dirbo Vilniuje, todėl čia yra gausu kultūrinių įstaigų, siūlančių pamatyti tradicinius menus, pasiklausyti įvairios muzikos, pamatyti profesionalius teatro repertuarus. Daugelis muziejų, teatrų, meno centrų yra Vilniaus senamiestyje.

Jei norite susipažinti su Lietuvos istoriniu kultūros paveldu, apsilankykite Lietuvos nacionaliniame muziejuje. Šis muziejus yra seniausias šalyje.

buvo įkurtas buvusiuose pilių rūmuose, todėl čia galite pasigrožėti ne tik eksponatais, bet ir pačiu pastatu.

atidarytas 1987-aisiais metais, XVI amžiaus žemutinės pilies arsenale. Šiame muziejuje yra eksponuojami ne tik vietinių dailininkų kūriniai, bet ir užsienio šalių menininkų darbai.

– kita lankytina kultūrinė stotelė. Teatro repertuare spindi žinomi tarptautiniai kūriniai su garsiais pasaulio ir vietiniais atlikėjais.

Puikia akustika garsėjanti kviečia Jus mėgautis įvairia klasika. Tai yra Lietuvos kamerinio orkestro, kuris dažnai koncertuoja su visame pasaulyje žinomais solistais ir atlikėjais, namai. Lietuvos valstybinis simfoninis orkestras ir Lietuvos nacionalinis simfoninis orkestras yra ne tik garsūs Lietuvoje, bet ir užsienyje.

Aštrus, pribloškiantis, energingas ir visą esybę užvaldantis – toks yra Vilniaus teatras. Vilniuje kiekvienas žmogus atras jį dominantį teatrą, kurių dauguma yra įsikūrę miesto centre.

Eimuntas Nekrošius ir Oskaras Koršunovas – Lietuvos teatro režisieriai, kurie garsina Lietuvos vardą žinomiausiuose pasaulio miestų teatruose. Pasaulio žiniasklaida rašydama apie Eimunto Nekrošiaus spektaklius teigia: „Jeigu jūs nebuvote Eimunto Nekrošiaus spektakliuose, artimiausiu metu negalėsite palaikyti pokalbio padorioje kompanijoje“. Oskaro Koršunovo spektaklius galite išvysti „Oskaro Koršunovo Teatre“, o Eimunto Nekrošiaus spektaklius dažniausiai galite pamatyti Nacionaliniame dramos teatre.

Jei jus domina modernus menas, - tai Vilniaus senamiestyje galite rasti daugiau nei 20 galerijų. Galerijos siūlo platų spektrą parodų: nuo tradicinės ir avangardinės tapybos iki skulptūros. Taip pat nepamirškite apsilankyti ir Vilniaus bažnyčiose, kur Jus sužavės įspūdingi muzikos garsai, o bažnyčių kiekis mieste tikrai įspūdingas - net 65-ios.

Jei norite pajusti netolimos praeities šmėklą, siūlome apsilankyti KGB muziejuje: rūsyje rasite izoliatorių, kuriame tūkstančiai lietuvių buvo tardomi ir kankinami prieš nužudymą ar ištrėmimą į Sibirą.

Vilnius turi unikalų senamiestį, kuris yra įtrauktas į UNESCO pasaulio paveldo sąrašą. Senamiestyje gausu autentiškų XIV-XIX a. pastatų.

Lietuva turtinga tradicijomis: tautinės dainos ir šokiai – unikali lietuvių kultūros dalis. Kiekvieno etnografinio regiono žmonės turi savo tautinius drabužius, dainuoja savas dainas ir šoka jų regionui būdingus šokius: - visa tai ir dar daugiau galima išvysti Vilniuje.

Kas ketverius metus, vasarą, Vilniuje vyksta didžiulis renginys, tai Pasaulio Lietuvių dainų šventė, sutraukianti šimtus lietuvių dainų ir šokių kolektyvų iš viso pasaulio. Nenuginčijama tradicija tapusios Lietuvos dainų šventės išaukština žmogaus kūrybinę saviraišką, tautinės kultūros gyvybingumą, meilę Tėvynei meilę ir solidarumą. 2003 m. UNESCO pripažino Estijos, Latvijos ir Lietuvos dainų ir šokių švenčių tradiciją bei simboliką Žmonijos žodinio ir nematerialaus kultūrinio paveldo šedevru.

ups