iVilnius.lt

Liepos 13 13°C

Aš prie meno su MMC
Pagrindinis > Naujienos

Kur Vilniuje gimsta menas? Dirbtuvėje pas Lidą Dubauskienę (1)

2016-02-24
Nuotr.: MMC
Šį kartą užsukame į mažytę ir jaukią dar vienos Modernaus meno centro autorės Lidos Dubauskienės dirbtuvėlę. Pasitinka subtilus, vos besikeičiančių tonų pasaulis. Smagu pastebėti, kaip kiekviena dirbtuvė harmoningai atitinka joje įsikūrusio menininko kūrybą.

Vaišinamės kava ir dairomės aplink. 

 

Kas gi čia – ką veikia grafikės dirbtuvėje molbertas su drobe? Lida šypsosi.  Nors jau pasiruošė ir apsitraukė kelias drobes, dar tiksliai nežino, kas iš viso to bus. Tai – brandinama nauja paroda. Formaliai projektas vadinasi „Peizažas. Autostrada Vilnius-Kryžkalnis“. Bet pavadinimas nesvarbu. Lidai svarbiausia išreikšti būseną – per šviesos ir tamsos santykį. 

Koks autorės darbo metodas? Aiškaus plano, ką ir kaip darys, niekada neturi. Net nežino, per kokius objektus geriausiai atskleisti ir pasakyti tai, ką nori. Šis ieškojimas kankinantis. Todėl dabar džiaugiasi, kad išgyvena komfortišką kūrybinį periodą – dirba arba, kaip pati sako, „žaidžia“ su tušu. Iš pradžių šia technika atliko keletą užsakomųjų darbų ir labai patiko atrastos galimybės. Lieti tušą, tonuoti, pajusti plunksnos netolygų trūkčiojimą popieriuje. Ant sienos matome būtent tokia technika atliktą darbą. Autorė parodo ir daugiau mažesnio formato kūrinių, atliktų plunksna ir tušu.

Menininkė yra atpažįstama iš mažų formatų. Dažnai dirba ant vario plokštelių, derindama oforto ir sausiosios adatos technikas. 

Pastarąją techniką pamėgusios ir kitos tuo pačiu metu, po 1990 m., pradėjusios kurti grafikės ir draugės, grupės „Sausa adata“ atstovės:  Eglė Kuckaitė, Eglė Vertelkaitė, Birutė Zokaitytė.

Lidos Dubauskienės kūrybos procesas ypatingas tuo, kad išraižytos plokštelės atspaudimas nereiškia baigtinio rezultato. Padariusi atspaudą, su plokštele ji dirba toliau, ją keičia – tai užlygindama, tai daugiau pabraižydama. Toks menininkės kūrybos būdas: stebėti eigą, keisti ir gilinti būsenas, išgauti emocinius virpesius. Todėl atspaudai tampa vienetiniais kūriniais. 

Ant menininkės dirbtuvės sienų svečiuojasi ir kitų autorių kūriniai. Matome Lidos portretą, kurį sukūrė MMC kolekcijos autorius Giedrius Jonaitis. Ant kitos sienos – tapytojo Vyganto Paukštės dovana. Dėmesį patraukia ir iš pačios pasigaminto popieriaus sukurta instaliacija. Nors prisipažįsta, kad objektų kūrybos sritis nelabai traukia.  Vis dėlto ši instaliacija buvo puikiai pritaikyta bent keliose parodose. 

Kūrybą Lida Dubauskienė derina su pedagogės darbu Vilniaus Justino Vienožinskio dailės mokykloje, kurioje dėsto ir kiti mūsų lankyti kūrėjai – Eglė Gineitytė, Linas Liandzbergis ir kiti žinomi menininkai.

Atsisveikiname ir lauksime artėjančio susitikimo su Lidos Dubauskienės kūryba. Parodas ji rengia ne dažnai. 2007 m. darbus gyvai buvo galima pamatyti parodoje „Kambarys“, 2011 m.  –  „Būsenos“,  todėl svarbu nepraleisti.

Lidos Dubauskienės kūriniai MMC kolekcijoje:

Apsikabinusi, 1999, ofortas, sausoji adata, 12,5 x 12,5 cm

 

Baladė apie meilę, 11/15, 2000, ofortas, sausoji adata, 16 x 24 cm

 

Kambarys V, 2/2, 2007, ofortas, sausoji adata, 20 x 19,5 cm

Šiandien man yra gerai, 16/20, 1997, ofortas, sausoji adata, 39,5 x 38 cm

Didmiescio skonis

Visas iVilnius.lt naujienas galite sekti socialiniame tinklalapyje „Facebook“!

Komentarai (1)
Facebook komentarai

Taip pat skaitykite

Naujausi straipsniai

ups