iVilnius.lt

Rugsėjo 29 13°C

Pagrindinis > Lankytinos vietos

Katedros aikštė

Atgal į sąrašą
Įvertinimas: 0 iš 5
Telefono nr.: -
El. paštas: -
Internetinis puslapis: -
Darbo valandos: I-VII: 00.00-24.00
Katedros aikštė – tai istorinis miesto centras. Čia, Neries ir Vilnios upių santakoje, prekybinių kelių sankryžoje pradėjo formuotis Vilniaus miestas. Tai viena iš ankščiausiai paminėtų Vilniaus vietų, senovės legendose dažnai būdavo vadinama Šventaragio slėniu. XIII a. šioje aikštėje stovėjo žemutinė pilis, kurią sudarė Lietuvos Didžiosios Kunigaikštystės administracinis ir gynybinis centras, arsenalas ir religinės institucijos. Ruda juosta, einanti per Katedros aikštę nubrėžta neveltui, ja pažymėta senoji Vilniaus gynybinės sienos riba, Vyskupų rūmų pastatai ir bokštai. Katedros aikštę puošia pati svarbiausia Lietuvos bažnyčia – Vilniaus arkikatedra bazilika, kurios ištakos siekia net 1251 m., manoma, kad tuo metu Mindaugas, priėmęs krikštą ir įkūrė pirmąją katedrą.

Čia pat stovėjo ir trys pilys krašto gynybai, tai yra Aukštutinė, Žemutinė bei Kreivoji pilys.

Aukštutinė pilis (dabar išlikęs tik Gedimino bokštas) – Vilniaus ir visos Lietuvos simbolis, pirmą kartą paminėta 1323 m. Gedimino laiškuose. Pilis daugybę kartų buvo puolama kryžiuočių ir jų sąjungininkų, 1419 m. pilį nusiaubė gaisras, po to ją atstatė Vytautas. Laikui bėgant pilis dar ne kartą nukentėjo, kol galiausiai iš visos pilies liko tik vienintelis – vakarinis bokštas. Per XX a. karus bei okupacijas bokšte būdavo iškeltos įvairių okupacinių galybių vėliavos, o nuo 1988 m. jame plevėsuoja Lietuvos trispalvė.

Žemutinė pilis yra rūmai kalno papėdėje – didžiojo kunigaikščio rezidencija. Šie rūmai supo 2500 kvadratinių metrų ploto kiemą ir šliejosi prie katedros rytinės sienos – su katedra juos jungdavo dengta galerija, kuria didieji kunigaikščiai eidavo į mišias. Po 1569 m. (Liublino unija) rūmai ėmė nykti, karaliai atvykę į Vilnių, apsistodavo jau nebe joje, o kitose rezidencijose. XIX a. pradžioje pilis buvo visiškai nugriauta, šiuo metu vyksta Žemutinės pilies atstatymo darbai.

Kreivoji pilis – viena iš Vilniaus gynybinių pilių, stovėjusi ant vieno iš Vilniaus piliakalnių, vadinamo Kreivuoju arba Pilkuoju kalnu (ant jo dabar stovi Trijų Kryžių paminklas). Kreivoji pilis buvo medinė, ji visiškai sugriauta ir sudeginta buvo per 1390 m. Vokiečių ordino puolimą. Tuo metu nei Aukštutinė, nei Žemutinė pilis nebuvo užimtos, o kartu su Kreivąja pilimi buvo sudeginta ir papilio gyvenvietė.

Katedros aikštė Katedros aikštė Arkikatedra bazilika Katedros aikštė Valdovų rūmai Katedros aikštė Katedros aikštė Katedros aikštė

Susijusios vietos

ups