Warning: Illegal string offset 'id' in /home/ivnius/domains/ivilnius.com/public_html/visit.php on line 143

Warning: Illegal string offset 'id' in /home/ivnius/domains/ivilnius.com/public_html/visit.php on line 143
Šv. Teresės bažnyčia ir basųjų karmelitų vienuolynas - Aušros vartų g. 14, Vilnius - Bažnyčios | iVilnius.lt - Vilniaus miesto gidas
iVilnius.lt

Rugpjūčio 15 13°C

Pagrindinis > Lankytinos vietos

Šv. Teresės bažnyčia ir basųjų karmelitų vienuolynas

Atgal į sąrašą
Įvertinimas: 0 iš 5
Telefono nr.: +370 5 212 3513
El. paštas: rastine@ausrosvartai.lt
Internetinis puslapis:
Darbo valandos: -
Greta Aušros vartų, 1626 m. įsikūrė basieji karmelitai. Lietuvos valdovų ir didikų remiami, pasistatė čia didelį vienuolyną su keliais vidiniais kiemais, kurio pastatai išsidėstė prie miesto gynybinės sienos trijų kvartalų teritorijoje. Prie vienuolyno prisišliejo įspūdingai atrodanti Šv. Teresės – karmelitų ordino reformatorės – titulo bažnyčia. Šis ansamblis – vienas iš tobulinusių Vilniaus ankstyvojo baroko paminklų.

Bažnyčia statyta 1633 – 1650 m. pakanclerio Stepono Paco iniciatyva ir lėšomis, projektavo italų karališkieji architektai - Constante Tencalla ir Giovanni Battista Gisleni. Jai panaudotos brangios medžiagos – švediškas smiltainis, granitas ir marmuras. Šv. Teresės bažnyčia ypatinga, nes pirmą kartą Vilniuje monumentalus šventovės fasadas iškilo gatvės perspektyvoje. Bažnyčia vienanavė, su šoninėmis koplyčiomis ir belangiu „akluoju“ kupolu (iš lauko jo nematyti), išryškinančiu presbiteriją ir didįjį altorių. Šv. Teresės bažnyčios fasadas sukomponuotas pagal Romos architektūros pavyzdžius – harmoningas, besiremiantis vertikalės principu, kurį išryškina voliutos ir šoniniai obeliskai. Bažnyčios portalas įgilintas, jį puošia baltame marmure iškaltas Vazų dinastijos herbas – javų pėdas. Interjeras rokoko stiliaus. 1763 – 1765 m. jis buvo papuoštas freskomis ir skulptūromis, kurias 1812 m. apgadino Napoleono kareiviai. XVIII a. buvo pristatyta Pociejų koplyčia – didikų giminės mauzoliejus. Iš lauko ji yra vėlyvojo baroko stiliaus, o viduje – klasicizmo, todėl ši koplyčia išsiskiria iš viso ansamblio interjero ir eksterjero. Pati bažnyčia yra bazilikinio plano, su trimis navomis: viena plati centrinė, o kitos dvi siauresnės šoninės navos.

Bažnyčios interjeras stebina savo fantastišku dekoru, jis labai gausus, sklidinas tapybiško žaismingumo. Vienas gražiausių Lietuvoje yra didysis altorius. Sienų tapyba iš XVIII a. antros pusės, restauruota buvo 1927 – 1929 m. Centrinės navos skliautuose ir sienose vaizduojamas Šv. Teresės gyvenimo scenos. Bažnyčioje yra S. Čechavičiaus, K. Rusecko ir kitų dailininkų darbų.

Įdomu, kad Šv. Teresės bažnyčia niekada nebuvo uždaryta. 1844 m. uždarius basųjų karmelitų vienuolyną, ji kartu su Aušros vartų koplyčia tapo parapijos bažnyčia.

Dabar čia pamaldos vyksta lietuvių, lenkų ir lotynų kalbomis.

Vienuolynas įkurtas anksčiau nei bažnyčia. 1621 – 1627 m. jis buvo pastatytas Vilniaus burmistro Ignoto Dubavičiaus ir jo brolio Stepono. Vienuolyno pastatai ankstyvojo baroko stiliaus, pasižymi santūrumu bei kuklumu. Kiemus skiria arkos. Po 1831 m. ir 1864 m. sukilimų caro valdžia visus basųjų karmelitų vienuolynus uždarė. Nuo 1935 m. iki karo vienuoliai čia dar buvo sugrįžę ir aptarnavo tuomet itin gausią parapiją.

Susijusios vietos

ups