Warning: Illegal string offset 'id' in /home/ivnius/domains/ivilnius.com/public_html/visit.php on line 143

Warning: Illegal string offset 'id' in /home/ivnius/domains/ivilnius.com/public_html/visit.php on line 143
Švč. Mergelės Marijos Dievo Motinos Ėmimo į dangų bažnyčia - Trakų g. 9, Vilnius - Bažnyčios | iVilnius.lt - Vilniaus miesto gidas
iVilnius.lt

Rugpjūčio 15 13°C

Pagrindinis > Lankytinos vietos

Švč. Mergelės Marijos Dievo Motinos Ėmimo į dangų bažnyčia

Atgal į sąrašą
Įvertinimas: 0 iš 5
Telefono nr.: -
El. paštas: ofmconv@vilnius.omnitel.net
Internetinis puslapis: -
Darbo valandos: I-VII: 10.00–20.00
Vilniaus miesto kampelis, kuriame yra išsidėstęs pranciškonų vienuolyno ir Švč. Mergelės Marijos Dievo Motinos Ėmimo į dangų bažnyčios ansamblis yra labai archajiškas, tiesiog dvelkiantis senove. Jis stovi dabartinėje Trakų gatvėje. Bažnyčia – vienas seniausių miesto pastatų, siekiantis XIV a. vidurį.

Taigi, XIV a. čia jau būta nedidėlės mūrinės bažnytėlės ar koplytėlės. Yra aptikti palaidojimai, senesni net gi už jau minėtąją koplyčią, tai XIII a. pabaigos – XIV a. pradžios kapai, kurie buvo iš dalies apgadinti mūrijant bažnyčios pamatus. Galima daryti išvadą, jog dar prieš mūrijant bažnyčią čia jau buvo krikščionių kapinės (laidota pagal krikščionių tradicijas), taigi čia viena iš ankstyviausių Vilniaus katalikiškų vietų.

Manoma, kad 1390 m., kai Vilniaus pilis puolė kryžiuočiai, sudegė ir pranciškonų statiniai. 1421 m. buvo pastatyta nauja bažnyčia. Ji buvo perstatyta daugybę kartų: iki 1610 m. gaisro ji buvo gotikinė (jos frontonas išliko po vėlesniais dekoro sluoksniais). Taip pat tebėra gotikiniai laiptai, langai, kontraforsai. Svarbu, kad vėlesni perstatymai nebepakeitė pastato plano ir struktūros. Bažnyčia buvo smarkiai apgadinta per 1737 m. ir 1748 m. gaisrus. XVIII a. antroje pusėje bažnyčia buvo perstatyta vėlyvojo baroko stiliumi. Centrinė nava buvo žymiai paaukštinta, pastatas tapo bazilika. Interjeras taip pat tapo vėlyvojo baroko stiliaus, su ankstyvojo klasicizmo elementais. XVIII a. pabaigoje, beveik nuo pamatų buvo atstatomas milžiniškas vienuolyno pastatų kompleksas.

1812 m. bažnyčią apnaikino prancūzų kariuomenė, kuri čia buvo įsirengusi grūdų sandėlį. 1863 m. sukilimo metu pranciškonai aktyviai padėjo sukilėliams, todėl iš jų buvo atimtas vienuolynas, o bažnyčia uždaryta ir paversta archyvu. Pranciškonai atgavo bažnyčią 1934 m., o vienuolyną galutinai atgavo 1938 m. Po kelių metų sovietų valdžia vienuolyno pastatus nacionalizavo, vienuoliai bažnyčią atgavo tik 1998 m.

Bažnyčios vidaus erdvė – trinavė (anksčiau buvo halinė), su dviem gotikinėmis koplyčiomis šalia presbiterijos, jose yra išlikusių krištolinių skliautų. Šalia stovėjo gotikinė varpinė, bet ji buvo nugriauta 1872 m.

Bažnyčioje atidengta stebuklinga laikoma Švč. Mergelės Marijos (Baltosios Dievo Motinos) statula.

Susijusios vietos

ups