iVilnius.lt

Spalio 28 13°C

Pagrindinis > Lankytinos vietos

Vilniaus Rotušė

Atgal į sąrašą
Įvertinimas: 0 iš 5
Telefono nr.: +370 5 261 8007
El. paštas: rotuse@vilniausrotuse.lt
Internetinis puslapis:
Darbo valandos: -
Vilniaus rotušė – yra viena svarbiausių sostinės politinį, visuomeninį ir kultūrinį gyvenimą reprezentuojančių įstaigų. Tai viena iš trijų Lietuvoje išlikusių istorinių miestų rotušių. Ji stovi Didžiojoje gatvėje, Rotušės aikštės viduryje.

Rotušės sąvoka kilusi iš vokiečių kalbos - "das Rathaus" reiškia miesto tarybos namus. Lietuvos Didysis kunigaikštis ir Lenkijos karalius Jogaila 1387 m. išduotoje privilegijoje suteikė Vilniaus miestui Magdeburgo teisę (savivaldą). Istorikų nuomone, pirmasis Rotušės pastatas Vilniuje būtent ir atsirado pradėjus veikti Magdeburgo teisei ir formuojantis miestiečių savivaldai. Seniausia Rotušė, minima XV a. pirmoje pusėje, ji stovėjo ten kur ir dabar. Joje buvo įrengti posėdžių kambariai, teismo salės, pirklių bendruomenės kambarys, iždinė, raštinė, archyvas, patalpos grūdų atsargoms, ginklų sandėliui, o rūsiuose - kalėjimas.

Iki mūsų laikų išlikę pirmosios rotušės pamatai įrodo, kad XVI a. pabaigoje – XVII a. pradžioje rotušė buvo gotikinė. Tais laikais į jos ansamblį įėjo sargybos ir vaitų būstinės, nuomojamos krautuvėlės, šalia rotušės stovėjo gėdos stulpas bei kartuvės. 1662 m. Rotušės bokšte buvo įmontuotas miesto laikrodis ir įrengta atvira galerija. Žmonės troško puošti ir dailinti pagrindinį savivaldos simbolį.

XVIII a. viduryje, po gaisro, pastatą rekonstravo žymusis vėlyvojo baroko architektas Jonas Kristupas Glaubicas ir Tomas Russeli. Po kiek laiko (1785 – 1799 m.) rotušė buvo perstatyta pagal brandžiojo klasicizmo atstovo, architekto Lauryno Gucevičiaus projektą. Jai pritaikytas griežtas klasicistinis stilius. Deja, autoriui neteko išvysti galutinai užbaigto savo kūrinio, nes darbams užsitęsus, Rotušė buvo užbaigta tik po jo mirties.

Nuo 1811 m. buvo panaikinta miesto savivalda, Rotušėje pradėjo veikti „Mažasis“ teatras, o nuo 1845 m. įsikūrė nuolatinis miesto teatras. Teatras Rotušės pastate veikė iki 1922 m., Vėliau pastatas buvo apleistas ir pradėjo nykti. 1936 - 1939 m. Vilniaus Rotušė buvo restauruota pagal architekto S. Narembskio projektą. Po Antrojo pasaulinio karo Rotušėje veikė Lietuvos dailės muziejus (iki 1995 m.).

Dabar Vilniaus Rotušė – kompaktiško monumentalaus tūrio, dviaukštė, darnių proporcijų. Puošnūs Rotušės interjerai yra kontrastas santūriai ir griežtai išorės architektūros išraiškai. Lygiose sienose tolygiai išdėstyti langai, aprėminti kukliais klasicistiniais apvadais. Pagrindinį fasadą akcentuoja šešių dorėninių kolonų portikas ir žemas trikampis frontonas.

Nuo 1995 m. Rotušėje savo veiklą vykdė Lietuvos Menininkų Rūmai, perkelti iš dabartinio Prezidentūros pastato S. Daukanto aikštėje. Buvo restauruotas Vilniaus mero reprezentacinis kabinetas ir sutvarkytas pastato interjeras.

1999 m. gegužės mėnesį Rotušės pastate pradėjo darbą biudžetinė įstaiga Vilniaus rotušė, 2001 m. reorganizuota į viešąją įstaigą. Viena svarbiausių įstaigos veiklos sričių – reprezentacinių ir protokolinių miesto renginių (iškilmingų Vilniaus miesto savivaldybės tarybos posėdžių, įvairių Vilniaus miesto savivaldybės apdovanojimų, premijų, garbės vardų teikimo ceremonijų, valstybinių švenčių minėjimų, miesto svečių, delegacijų sutikimų bei priėmimų organizavimas ir įgyvendinimas, įvairių savivaldybės įstaigų reprezentacinių renginių) įgyvendinimas. Kasmet Rotušėje įvyksta apie 210 kultūros renginių.

Vilniaus Rotušė Rotušės aikštė Rotušės aikštė Rotušės aikštė Rotušės aikštė Rotušės aikštė Vilniaus Rotušė Vilniaus Rotušė

Susijusios vietos

ups