iVilnius.lt

Sausio 22 13°C

Pagrindinis > Lankytinos vietos

Aušros vartai

Atgal į sąrašą
Įvertinimas: 0 iš 5
Telefono nr.: +370 5 212 3513
El. paštas: rastine@ausrosvartai.lt
Internetinis puslapis:
Darbo valandos: I-VII: 06.00-19.00
Aušros vartai yra vienas iš Vilniaus miesto simbolių – katalikų šventovė. Šalia Aušros vartų stovi net keli maldos namai, tai yra Bazilijonų bažnyčia ir vienuolynas, Šv. Dvasios cerkvė ir vienuolynas bei Šv. Teresės bažnyčia ir karmelitų vienuolynas.

Iš pradžių šiems Vilniaus gynybinės sienos vartams buvo suteiktas Medininkų vardas, nes pro juos vedė kelias į Medininkus, Ašmeną ir Minską. Šie vartai buvo pirmieji iš penkerių, jie pastatyti kaip ir gynybinė siena 1503 – 1522 m. Vartai, kuriuose dabar yra Gailestingumo Motinos paveikslo koplyčia šaltiniuose pirmą kartą minimi 1514 m.

Pavadinimo kilmė nėra visiškai aiški, spėjama, kad jis kilę nuo žodžio „aštrus“, nes vartai stovėjo pietiniame miesto gale, vadintame Aštriuoju.

Vartų planas kvadratinis, mūras gotikinis, sienos apie 2 – 2,5 m storio. Iš pietų pusės aiškiai matomos šaudymo angos.

Koplyčia Gailestingumo Motinos paveikslui nebuvo pastatyta iš karto. Iš pradžių Švč. Mergelės atvaizdas kabojo vidinėje vartų pusėje nedidelėje nišoje. Paveikslas neturėjo nei tinkamos koplyčios, nei stebuklingiems paveikslams deramų puošmenų ir laikymo sąlygų. Taip buvo iki 1626 m., kai į Vilnių atsikėlė basieji karmelitai. Jie gavo sklypą bažnyčiai ir vienuolynui visai šalia Aušros vartų. 1668 m. miesto valdžia pavedė Dievo Motinos atvaizdą globoti karmelitams, o 1671 m. tėvo karmelito Šventosios Dvasios Karolio rūpesčiu paveikslui pastatyta medinė koplyčia.

Aušros vartų Gailestingumo Motinos paveikslas žinomas viso pasaulio katalikų. Po pasaulį yra pasklidę daug šio paveikslo kopijų. Paveikslo nutapymo laikas datuojamas XVII a pirmoje pusėje, jis yra renesanso stiliaus. Marija vaizduojama be Kūdikėlio, ant krūtinės sukryžiavusi rankas ir švelniu žvilgsiu žvelgianti žemyn. Nuo XVII a. vidurio paveikslas laikomas stebuklingu. 1993 m., prieš popiežiaus vizitą, paveikslas buvo restauruotas. 2002 m. vartų ir koplyčios pastatas taip pat buvo rūpestingai restauruotas, atkleistos XIX a. uždažytos dekoro detalės.

Susijusios vietos

ups