iVilnius.lt

Rugpjūčio 15 13°C

Pagrindinis > Lankytinos vietos

Mažasis ir Didysis Vilniaus žydų getai

Atgal į sąrašą
Įvertinimas: 0 iš 5
Telefono nr.: -
El. paštas: -
Internetinis puslapis: -
Darbo valandos: -
Kai tik vokiečiai įžengė į Lietuvą prasidėjo žydų persekiojimai ir žudymai. Vilniaus getas įkurtas 1941 m. rugsėjo 6 d. Iš 57 tūkst. Vilniaus žydų po karo gyvi liko tik apie 2 tūkst. Visi, kurie iki nacių okupacijos pradžios nespėjo pasitraukti buvo uždaryti į getus. Jų buvo įkurta du: Mažasis ir Didysis.

Mažasis getas buvo tarp Stiklių, Gaono, Antokolskio ir Žydų gatvių. Jame kalinti maždaug 11 – 12 tūkst. žmonių. Daugelis iš jų buvo inteligentai, juodadarbiai ir nedarbingi asmenys. Šiame gete restauruota šiek tiek senovinės architektūros, tai yra keli namai Stiklių bei Gaono gatvėse. Žydų gatvėje buvo Didžioji sinagoga, Gaono maldos namai, garsioji Strašuno biblioteka ir dar keli religinės paskirties pastatai. Visą tai sunaikino sovietų valdžia. Dabar kadaise čia stovėjusią sinagogą primena šalia tos vietos pastatytas Gaono paminklas. Mažasis getas buvo likviduotas 1941 m. spalio 21 d.

Didysis (kitaip dar vadinamas amatininkų) getas stūksojo tarp Rūdninkų, Mėsinių, Ašmenos, Žemaitijos, Dysnos, Šiaulių ir Ligoninės gatvių. Jame kalinti maždaug 29 tūkst. žmonių. Buvusiuose Oginskių rūmuose Rūdninkų gatvėje veikė geto taryba (judenratas). Tai pat Didžiajame gete buvo žydų partizanų centrai, nuo 1942 m. veikė teatras. Šis getas galutinai likviduotas 1943 m. rugsėjo 23 d. Naikinant getą darbingi asmenys buvo siunčiami į darbo stovyklas, o nedarbingi į Maidaneko mirties stovyklą.

Visi įkalintieji kentėjo nuo žiaurios diskriminacijos, bado, labai sunkių gyvenimo sąlygų, dauguma buvo priversti dirbti sunkius darbus, o nuo 1941 m. rudens pradėti masiškai naikinti.

Nežiūrint į siaubingas gyvenimo sąlygas ir baimę žydai sugebėjo išlaikyti ir puoselėti savo kultūrą, gete buvo orkestras, du chorai, muzikos mokykla, kurioje mokėsi 100 mokinių, dvi pradinės ir viena vidurinė mokyklos.

Sovietinės okupacijos metais žydų paveldas buvo sunaikintas, getų griuvėsiai virto dykvietėmis.

Susijusios vietos

ups