iVilnius.lt

Gegužės 17 13°C

Pagrindinis > Lankytinos vietos

Tuskulėnų rimties parkas su kolumbariumu

Atgal į sąrašą
Įvertinimas: 0 iš 5
Telefono nr.: +370 5 275 2547
El. paštas: tuskulenai@genocid.lt
Internetinis puslapis:
Darbo valandos: III-VI: 10.00-18.00, VII: 10.00-17.00
Parko memorialinis kompleksas buvo įkurtas 2002 m. Tuskulėnų rimties parkas mena skaudžius ir tragiškus XX a. įvykius Lietuvoje. Jau nuo XVI a. dvaro teritorija yra žinoma kaip karališkojo dvaro žemė, o dabartiniai rūmai pastatyti maždaug 1825 m. Dvaro pastatai – tai nepaprastai puošnus klasicistinio stiliaus ansamblis, kuris iki XIX a. vid. buvo garsus kaip kultūros židinys. Sovietinio režimo metais nacionalizuoto dvaro teritorijoje slėpti represijų nusikaltimai. Svarbu paminėti, kad 1944-1949 m. šioje vietoje užkasti NKGB-MGB vidaus kalėjime nužudyti disidentai, jų vadai, dvasininkai, taip 1941 m. birželio sukilimo dalyviai, Armijos Krajovos kovotojai ir t.t.

Lietuvai atgavus nepriklausomybę, šio dvaro teritorijoje rasti net 724 žmonių palaikai, kurie perlaidoti ir ilsisi memorialinio komplekso koplyčioje – kolumbariume.

Kolumbariumas (lot. columbarium) – tai urnų su mirusiųjų palaikais laikymo vieta. Šiuo atveju kolumbariumo projektą rengė autorių kolektyvas: archit. Vytautas Edmundas Čekanauskas, Algirdas Umbrasas bei Lina Masliukienė, tapytojas monumentalistas Gytenis Umbrasas, skulptorius Gediminas Karalius. Įgyvendinant šį projektą, pasirinktas pilkapio formos statinys, kuriame 2004 m. per Vėlines atgulė 724 rasti palaikai, iš kurių 7 atiduoti artimiesiems.

Ankščiau buvusio Baltojo dvarelio rūsiuose yra atidaryta ekspozicija „Tuskulėnų dvaro paslaptys“. Ekspozicija supažindina su sovietinio režimo mirties nuosprendžių vykdymo procesais.

Čia vykdoma šviečiamoji, kultūrinė veikla, organizuojamos filmų peržiūros, įvairūs minėjimai, eksponuojamos parodos.

Tuskulėnų rimties parko memorialinis kompleksas Tuskulėnų rimties parko memorialinis kompleksas

Susijusios vietos

ups