iVilnius.lt

Kovo 09 13°C

Pagrindinis > Lankytinos vietos

Energetikos ir technikos muziejus

Stars
Atgal į sąrašą
Įvertinimas: 5 iš 5
Stars
Telefono nr.: +370 5 278 2085
El. paštas: info@emuziejus.lt
Internetinis puslapis:
Darbo valandos: II-III: 10.00-17.00, IV: 10.00-19.00, V-VI:  10.00-17.00
Pastato istorija prasideda, kai 1899 m. miesto dūma atsisakė Berlyno dujų, buvo nuspręsta jokiai bendrovei neperleisti miesto apšvietimo ir miesto lėšomis pastatyti centrinę elektrinę. Iš pradžių norėta elektrinę statyti šalia Bernardinų sodo (dabartinio Sereikiškių parko), bet vėliau parinktas sklypas miesto pakraštyje. Statybos pradėtos 1901 m. rugpjūtį, pastatas baigtas po pusmečio, o dar po metų baigta montuoti visa įranga ir nutiestas skirstomasis tinklas.

Pirmuosius lankytojus muziejus sukvietė 2003 m., minint Vilniaus miesto centrinės elektrinės 100 – metį. Pasinaudojant Europos Sąjungos parama, muziejus buvo atgaivintas ir taip pavyko išsaugoti įdomų ir svarbų industrinės technikos objektą. Muziejus plėstas ir rekonstruotas galvojant išsaugoti autentiką, tačiau tuo pat metu buvo pritaikytos modernios bei šiuolaikiškos ekspozicijos. Siekta į techninį paveldą pažvelgti miesto plėtros bei pramonės aspektais.

Šio muziejaus pasididžiavimas, be abejo, ir yra pats elektrinės pastatas su autentiška įranga. Muziejus teikia informaciją apie Vilniaus pramonę, čia galima pamatyti senovinių automobilių ekspoziciją, išbandyti interaktyvias ekspozicijas. Rekonstruojant muziejų ant pastato stogo buvo įrengta vėjo ir saulės jėgainė, kuri pristato ekologišką energetiką, šiuolaikiškas idėjas, o kartu ir pigesnius energetikos sprendimus.

Muziejus siūlo apžiūrėti net devynias ekspozicijas:

  • Energetikos – tai buvusios elektrinės Turbinų salė, Katilų salė, cokolinis aukštas, Dujų reguliavimo punktas. Šioje ekspozicijoje lankytojų laukia išsami pažintis su XX a. pirmosios pusės elektrinės įrenginiais.
  • Elektrinės rūsio – čia galima pasivaikščioti paslaptingais elektrinės požemio labirintais.
  • Transporto – tai ekspozicija, kuri supažindina su automobilio ir motociklo raida daugiau nei per šimtą metų, taip pat Vilniaus viešojo transporto istorija. Ekspoziciją sudaro privatiems kolekcininkams priklausantys automobiliai, motociklai bei dviračiai. Seniausias eksponuojamas automobilis – 1915 m. Ford T.
  • Pirmosios Vilniaus elektrinės ekspozicija – šios ekspozicijos pasididžiavimas – autentiška prieš keletą metų nustojusios veikti elektrinės įranga.
  • „Pagaminta Vilniuje“ ekspozicija – čia kviečiama pažvelgti, kaip sunkiosios pramonės kūrimąsis pakeitė miesto veidą.
  • Vilniaus pramonės – ekspozicija supažindina su miesto plėtra.
  • Interaktyviosios mokslo ekspozicijos – įdomūs bei linksmi eksponatai iliustruoja įvairius technikos išradimus, demonstruoja mokslinius metodus, o taip pat lavina lankytojų kūrybiškumą. Siūloma fizikos pamokas pravesti muziejaus aplinkoje.
  • Dujos Lietuvoje – teikiama informacija apie dujų panaudojimą pirmojoje centrinėje Vilniaus elektrinėje.
  • Vėjo ir saulės jėgainė – muziejuje veikia saulės bei vėjo jėgainė, saulės šilumos kolektorius.

Muziejuje vykdomos edukacinės programos įvairiausiomis temomis: „Iliuzijos. Mokslas ar mistika?“, „Kodėl močiutės mezga kojines? Pramoninė gamyba ir rankų darbas“, „Fotografija: pasaulis degtukų dėžutėje“ ir kt.

Taip pat galima užsisakyti temines ekskursijas, kurių metų išsamiai supažindinama su norima Energetikos ir technikos muziejaus ekspozicija.

Įdomu tai, kad muziejus siūlo galimybę išsinuomoti netradicines patalpas savo renginiams. Čia rasite patrauklią aplinką gimtadieniams, parodoms, pristatymams, konferencijoms, koncertams ar festivaliams. Įdomi bei autentiška aplinka suteiks nepakartojamą įspūdį, o ir svečiai liks nustebę.

Šeštadieniais vaikams iki 16 metų muziejaus lankymas yra nemokamas (tik neorganizuotom grupėm). Vaikams iki 6 metų muziejus, visomis dienomis - nemokamas.

Lietuvos energetikos ir technikos muziejus Katilų salė (ETM nuotr.) Dujos Lietuvoje (ETM nuotr.) Pagaminta Vilniuje (ETM nuotr.) Interaktyvios mokslo ekspozicijos (ETM nuotr.) Vilniaus pramonė ir miesto plėtra (ETM nuotr.) Technologinis parkas (ETM nuotr.) Transporto ekspozicija (ETM nuotr.) Turbinų salė (ETM nuotr.) Energetikos ir technikos muziejus

Kliento įvertinimai

user
Liepos 13, 2014
Stars
 
 
Labai idomi ekspozicija. dalivavau rekonstrukcijoje. Po 2 metu apsilankiau.2014 09 26 ko gero dar apsilankisiu

Vieta aplankyta: 2014 m. Liepos mėn.

5  0
Visi įvertinimai (1)

Susijusios vietos

ups