iVilnius.lt

Spalio 26 13°C

Namai be dūmų
Pagrindinis > Naujienos

NT brokeris: mylimas ar nekenčiamas? Ir kodėl draugai visada patars blogai (0)

2015-09-11
Tie, kas mane pažįsta, žino, kad man patinka naujos pažintys, patinka tarsi atrasti naujus, įdomius, perspektyvius žmones ir su tokiais bendrauti. Džiaugiuosi jais - tais, su kuriais tenka bendrauti tiek asmeniniame gyvenime, tiek verslo reikalais. O beje, šitie du dalykai skiriasi?

Taip - ganėtinai netikėtai, bet negaliu sakyt, kad neplanuotai - prie projekto “Namai be dūmų” prisijungė Asta Grykšaitė. 6 metai patirties NT srityje kalba už save, todėl per daug nevyniodamas į vatą pristatau Astos pasakojimą apie - mylimus ir nekenčiamus - NT brokerius. 

Taigi - Asta Grykšaitė.

Džiugu, kai kasmet matau vis dedesnę profesionalumo pažangą ir norą tobulėti NT specialistų – brokerių - gretose bei bendrą sektoriaus „vakarėjimą“, kurį, žinoma, įpūtė tokie pasauliniai vardai kaip RE/MAX, Sotheby’s Realty ir kiti. Pagaliau lietuviai susivokia ir “atranda" naują požiūrį į brokerius: tai profesionalūs savo srities ekspertai, padedantys svarbiausius ir labiausiai gyvenimo kokybę įtakojančius bei brangius sprendimus žmogaus gyvenime atlikti greitai, paparastai ir užtikrintai.

Per šešerius darbo NT srityje metus teko susidurti su visomis geriausiomis ir blogiausiomis šio sektoriaus situacijomis. Daugiausia diskusijų provokuojanti tema - žinoma – NT brokeriai. Vieni juos lygina su įkyriais gyvybės draudimo konsultantais, kiti - su nenuilstančiais mobiliojo ryšio operatorių vadybininkais. Kuo jie skiriasi iš visų kitų vadybininkų yra tai, kad NT brokeriai siūlo pirmojo būtinumo prekę ar paslaugą. Nesutiksite? Štai Jums dvi situacijos.

Situacija Nr. 1

Jūs perkate arba norite išsinuomoti butą. Sakykite, ar žinote, kad avansą (arba rezervacijos mokestį) sumokate tikrai buto savininkui? Ar turto savininkui nėra apribotos teisės disponuoti turtu? Ar esate tikri, kad turtas nėra areštuotas ir ryt į duris nepasibels antstoliai? Ar sutartis, kurią pasirašote, turi juridinę galią?

Situacija Nr. 2

Norite parduoti ar išnuomoti savo turtą. Ar galėsite skirti pakankamai laiko skambučiams su potencialiais klientais - ryte, per pietus, vakare, na, kada jiems, ne Jums, patogiau? O iš kur žinote, kad paskambinęs žmogus yra potencialus klientas, o ne žmogus iš gatvės, atvažiavęs pasisemti idėjų savo būsto remontui? Kur ketinate reklamuoti turtą? Kodėl būtent ten? Ką darysite kai skelbimas nieko nesudomins? Kaip neatiduoti klientui turto žemesne, nei rinkos, kaina? Ar didelė kaina bus vienintelė Jūsų turto problema? Kokių dokumentų reikia sandoriui atlikti?

Visas šias abejones gali išsklaidyti vienas vienintelis žmogus. Nepatikėsite – NT brokeris. Paaiškinsiu, kodėl.

Brokeriai tikrina informaciją. Dauguma brokerių turi priėjimą prie VĮ Registrų centro duomenų bazių. Jie gali tiksliai įvardinti kam priklauso Jus dominantis turtas. Ar jis neįkeistas bankui. Ar ne areštuotas? Ar už jį buvo pilnai atsiskaityta? Jei nežinote tikslios turto vertės – brokeriai ar turto vertintojai tiksliai pasakys, už kokią kainą Jūsų kaimynai pardavė analogiškus butus. Kaip taisyklė, visi mėgsta padauginti ir pasigirti, o frazę „kaimynas sakė...“ įmanoma patikrinti.

Brokeriai klientus filtruoja. Klientai dažnai neįsivaizduoja, kaip atrodo brokerio darbo diena. Tai nuolatinis bendravimas. Mes turime klientus, su kuriais dirbame pastoviai, pažįstame juos: žinome, kokį turtą turi, ar kokio konkrečiai būsto ieško, žinome klientų profesijas, vaikų vardus. Žinoma, būna, kad su klientu susipažįsti tik prieš turto apžiūrą, bet iki tol seka eilė skambučių, kurių metu sužinai nemažai asmeninės informacijos. Tai nepatogumas ir barjeras potencialiem aferistams, nes reikia pergudrauti jau ne vieną galvą.

Brokeriai puikiai pažįsta sutartis, jų slidžias vietas, stiprias ir silpnas vietas. Pasinaudokite tuo. Jei mokate pinigus brokeriui - nesvarbu, parduodami ar išsinuomodami butą – paprašykite, kad brokeris detaliai paaiškintų sutartį ir paruoštų ją Jūsų naudai, pvz. baudų taikymas /netaikymas, dydžiai, apribojimai ir t.t. Galite sakyti: aš pats galiu parsisiųsti sutartį ir ją užpildyti, tačiau agentūrų naudojami šablonai (taip taip, šablonai, knygų mes nerašome) yra koreguoti atitinkamai nuo įvykusių situacijų ir patirčių šimtus kartų. Neįtikinau?

Tarkime, nuomojate butą. Ar Jūsų sutartyje nurodyta, kad butas turi būtų tvarkomas kartą per savaitę ir du kart per metus valomi langai? Ką darysite, kai po mėnesio svajonių nuomininkai pradės auginti šunį, katę, smauglį? Kas moka už buto draudimą – savininkas ar nuomininkas? O baudas už triukšmą? Kas mokės už sugedusio lifto remontą? Juk apie tai net nesusimąstote pasirašydami nuomos sutartį!

Jūsų draugai jums visada patars blogai. Kodėl? Yra daug priežasčių, pagrindinė jų – jie nieko neišmano apie nekilnojamąjį turtą. Jei jie pirko butą prieš 10 metų, ar niekada nebuvo iškėlę kojos iš savo gimtųjų Fabijoniškių, kaip gi jie gali patarti, ar verta investuoti į medinį namą Žvėryne ar butą naujos statybos name Vilniaus Naujamiestyje. Jie negali. Tai kodėl klausiate jų nuomonės?

Geriau paklauskite jų, kokį brokerį/vertintoją galėtų rekomenduoti. 

Brokerio profesija yra kūrybiška, drąsi ir reikalaujanti turėti supratimą apie pardavimus, statybines specifikacijas bei teisinius reglamentus. Darbas yra sunkus dėl kasdien vykstančių begalės susitikimų ir dešimčių skambučių tiek fiziškai, tiek psichologiškai, todėl natūralu, kad šioje srityje yra didelė specialistų kaita. Kadangi LR įstatymai neapibrėžia, kas gali vadintis brokeriu, o kas - jau ekspertu, ne visuomet lengva rasti tikrą srities profesionalą.

Kitoje straipsnio dalyje pasidalinsiu informacija apie tai, kokiomis dešimčia savybių pasižymi geras brokeris. 

Didmiescio skonis

Visas iVilnius.lt naujienas galite sekti socialiniame tinklalapyje „Facebook“!

Komentarai (0)
Facebook komentarai

Taip pat skaitykite

Naujausi straipsniai

ups