iVilnius.lt

Rugpjūčio 15 13°C

Aktualijos
Pagrindinis > Naujienos

Nauji skverai Vilniuje: ką mano vilniečiai? (0)

2016-08-31
Sostinės savivaldybė ketina jau šiais metais pradėti įgyvendinti 10 naujų skverų kūrimo projektą. Vilniečiai mikrorajonų tvarkymo projektus vertina įvairiai: vieni džiaugiasi, kiti pateikia savo siūlymų.

Šeškinėje – centrinės aikštės rekonstrukcija

Šeškinėje ketinama atnaujinti centrinę aikštę ir sutvarkyti tarp Ozo ir Šeškinės gatvių esančią žaliąją jungtį („Saulės taką“). Vilnietė Karina mano, jog jos gyvenamojo mikrorajono sutvarkymas neišpręs problemų: „Centrinė aikštė netaps gražesnė tiesiog nudažius fontaną“. Mergina sako, jog šio fontano vietoje dažnai sėdi benamiai, kurie, Karinos manymu, po rekonstrukcijos niekur neišsikels. „Šeškinės bėda ta, jog kad ir kur pastatysi suoliuką, ten sedės benamiai ir gers.“ – tikina mikrorajono gyventoja. Jos manymu, būtų naudingiau, jei savivaldybė pinigus skirtų pastatų renovacijai, kadangi Šeškinėje jie yra kritinės būklės. „Kartais tikrai būna baisu – prieš kelerius metus apgriuvo pastatas, kuriame lankiau šokių pamokas. Tik laiko klausimas, kada apgrius kiti.“ – pasakojo Karina. Kita vertus, centrinė aikštė Šeškinėje yra jau labai seniai, todėl mintis ją atnaujinti, merginos nuomonė, nėra tokia jau ir bloga, nors lokalizaciją Karina pavadino tragiška.

Naujininkuose – skveras šalia judrios gatvės

Naujininkuose ketinama sukurti miškingą sodą tarp Telšių ir Dariaus ir Girėno gatvių. Netoli būsimo skvero gyvenanti Aistė mano, jog iniciatyva kurti tokias žaliąsias zonas yra labai sveikintina. „Naujininkuose tikrai trūksta vietos, kur galima būtų nueiti su vaikais ar pabūti vienam.“ – tvirtina gyventoja. Tiesa, būsimo skvero vietą ji vertina kritiškai. Aistės nuomone, tarp Telšių ir Dariaus ir Girėno gatvių yra mažai vietos, todėl neaišku, kaip ten įrengti skverą.Maža to, Aistės manymu, šioje Naujininkų dalyje ypač nesaugu, nes vakarais čia renkasi ir geria vietiniai gyventojai, kurie, pašnekovės teigimu, gers ir būsimame parkelyje. Taip pat vieta išsiskiria tuo, jog šalia – gatvė, didelis automobilių judėjimas. Aistė prisipažino, jog puikia vieta tokiam skverui galėjo būti aikštelė šalia Naujininkų poliklinikos, kur prieš kelis mėnesius buvo atidaryta „Lidl“ parduotuvė. „Ten buvo daug vietos ir medžių, čia galima buvo įrengti žaidimų aikšteles ir poilsio zonas, pastatyti suoliukus. Eidavau ten ruoštis egzaminų sesijai, nes tai buvo vienintelė ramesnė vieta, daugiau žalumos.“ – pasakoja vilnietė.

Naujojoje Vilnioje – apleisto parko remontas

Naujojoje Vilnioje ketinama sutvarkyti Vilnios parką. Šiuo metu ten esantys želdynai ir takai yra neprižiūrimi. Projekte nurodyta, jog šioje vietoje bus suformuota skulptūrų aikštė, poilsio ir renginių pieva, paplūdimys, rekreacinės zonos, šunų vedžiojimo aikštelė, viršutinis ir apatinis upės takai. Vilnietis Daniel džiaugiasi, jog bus imtasi tvarkyti Vilnios parką. „Norėtųsi, jog pagaliau pavyktų jį atnaujinti, kadangi parkas yra senas ir labai apleistas.“ – aiškina vaikinas. Daniel teigia, jog tai viena didžiausių „žaliųjų zonų“, todėl pritaikyti tokį parką gyventojų rekreacijos ir sporto tikslais iš tiesų verta.

Pilaitė – tobula vieta „žaliosioms zonoms“

Pilaitėje tarp Tolminkiemio, Vydūno ir Įsrūties gatvių esančiame sklype bus projektuojamas parkas. Planuojama kurti dvi poilsio zonas, perkelti vaikų žaidimų aikštelę į naują vietą, rekonstruoti riedlenčių parką, pastatyti treniruoklių aikštelę, sukurti dviračių trasą. Pilaitės gyventoja Justina puikiai vertina tokius planus. „Pilaitė man išskirtinai miegamasis rajonas, lyg atsiribojęs nuo miesto.“ – sako mergina. Ji tvirtina, jog jaunam žmogui Pilaitėje nėra ką veikti. „Kiek galima prie tų ežerų landžioti?“ – juokiasi Justina. Ji sako, jog važiuodama iš Pilaitės link sostinės centro jaučiasi tarsi vykstanti iš kaimo į didmiestį, kadangi centre galima pabūti vietose, kurios, Justinos teigimu, „džiugina akis ir sielą“. „Pilaitėje tokių estetiškų, sutvarkytų vietelių tikrai trūksta, juolab kad mikrorajonas apdovanotas puikiu potencialu skverams ir analogiškiems dalykams, tad aš tik už, kad tas potencialas būtų išnaudotas!“ – kalba Pilaitės gyventoja.

Fabijoniškėse – nauja alėja

Fabijoniškėse tarp S. Stanevičiaus ir Fabijoniškių gatvių ketinama kurti 5,77 ha ploto alėją. Ten norima rengti automobilių stovėjimo aikštelę, skverą, turgų, vaikų ir jaunimo žaidimų aikštelę. Mikrorajone gyvenanti Julija permainas vertina teigiamai, tačiau turi ir savo pasiūlymų. „Vaikų žaidimų aikštelių yra nemažai, bet kadangi mūsų rajone pastovūs skersvėjai, dauguma mamų renkasi tą pačią aikštelę. Būtų puiku padaryti dengtą aikštelę, t.y. su stogeliu arba bent sienele nuo vėjo.“ – aiškina moteris. Jos teigimu, ypač svarbu išardyti senas, nuo sovietinių laikų likusias metalines sūpynes, kadangi jos yra nesaugios. Pašnekovės nuomone, Fabijoniškėse trūksta aikštelių vyresniems vaikams. Taip pat ji siūlo pastatyti apšvietimo stulpą prie žaidimų aikštelės šalia „Lighthouse“ namų. Šioje vietoje vaikai mėgsta žiemą važinėtis rogutėmis, todėl, Julijos manymu, reikia tinkamo apšvietimo.

Architektas J. Januševičius: „Projektą rengiame bendradarbiaudami su gyventojais“

Būsimos Fabijoniškių alėjos architektas Justas Januševičius portalui „iVilnius.lt“ papasakojo, jog dar prieš rengiant projektinius pasiūlymus įvyko susitikimas su Fabijoniškių gyventojais, pačioje alėjoje vyko aktyvi diskusija aptariant pagrindines viešosios erdvės problemas, buvo įvardinti esminiai trūkumai, pageidavimai.Architekto teigimu, į projektą gyventojai reagavo dvejopai. J. Januševičius tikina, jog jaunesnio amžiaus gyventojai, ypač asmenys su vaikais, buvo linkę ieškoti galimybių, naujos veiklos sukūrimo pačioje alėjoje. „Jiems yra aktualu turėti saugią, daugiafunkcinę erdvę, kurioje galėtų leisti laisvalaikį. Į situaciją buvo žvelgiama optimistiškai, nes iki tol Fabijoniškių alėja nebuvo kryptingai formuojama.“ – aiškina architektūros ir interjero studijos „A+I studio“ architektas. Jo manymu, vyresni nei 55 m.  žmonės buvo linkę skeptiškiau vertinti tiek projektavimo darbus, tiek įgyvendinimą. „Jie buvo linkę akcentuoti esamas utilitarias problemas, tokias kaip suoliukų trūkumas, želdynų įvairovė. Taip pat vyresnio amžiaus žmonės buvo linkę labiau politikuoti nei įvardinti ir spręsti problemas.“ – aiškino J. Januševičius.Vyro teigimu, Fabijoniškių bendruomenė labai palaikė iniciatyvą kurti Fabijoniškių alėją, teikė argumentuotas pastabas ir pasiūlymus.Projekto kūrėjas pasakojo, jog daugiausiai pasiūlymų gyventojai teikė prieš rengiant projektą ir jie buvo labai įvairūs – nuo siūlymo tiesiog patvarkyti esamą padėtį iki požeminės automobilių stovėjimo aikštelės įrengimo. „Buvo sulaukta ir pasiūlymų kolizijos, kuomet vieni gyventojai siūlė įrengti kuo daugiau parkavimo vietų, o kiti reikalavo daugiau vejos alėjoje. Arba vieniems labai trūko šunų vedžiojimo vietų ir ekskrementų dėžučių, o kitiems jų pasirodė per daug.“ – prisipažino J. Januševičius. Nepaisant to, jo teigimu, beveik visi nuomonę išsakę gyventojai siūlė sukurti pėsčiųjų taką, įrengti apšvietimą, suoliukus, įvairių funkcijų poilsio erdves. Taip pat bendraujant su bendruomene buvo apibrėžtos svarbiausios alėjos formavimo gairės.

Architektas, pristatydamas savo projektą papasakojo, jog iš visų būsimų skverų šios „žaliosios zonos“ projektas išsiskiria savo dydžiu – tai didžiausia tvarkoma viešoji erdvė. Kitas išskirtinis bruožas – teritorijos funkcija. „Tai nėra uždaro tipo skveras ar gamtinė teritorija, kurioje galima formuoti parką. Tai yra tranzitinė pėsčiųjų alėja, kuri apima keletą skirtingų funkcijų, kurių dalis ir yra sukuriama rengiant projektą – tai tranzitinė pėsčiųjų jungtis, įvairaus amžiaus grupių poilsio erdvė, komercinė erdvė, renginių erdvė.“ – aiškino J. Januševičius. Išskirtine alėjos savybe jis pavadino jos daugiafunkciškumą.

Nepaisant to, architektas pripažįsta, jog projekto apimtis yra nemaža, todėl skiriamų lėšų nepakaks iš karto pradėti vykdyti visus darbus. Tai taps tęstinis darbu ir kiekvienais metais bus tvarkoma po atskirą etapą. „Šiais metais numatoma įgyvendinti dalį pirmo etapo darbų: įrengti parkavimo vietas tose dalyse, kuriose šiuo metu yra chaotiškai statomi automobiliai pačioje alėjoje, suformuoti skverą šalia seniūnijos patalpų, aptvarkyti esamus želdinius.“ – planais dalijosi J. Januševičius.

Autorė: Evelina Knutovič

Visas iVilnius.lt naujienas galite sekti socialiniame tinklalapyje „Facebook“!

Komentarai (0)
Facebook komentarai

Taip pat skaitykite

Naujausi straipsniai

ups