iVilnius.lt

Lapkričio 21 13°C

Aktualijos
Pagrindinis > Naujienos

Sveiki atvykę pas dinozaurus (0)

2016-07-28
Nuotr.: Dino.lt
Iš tamsios automobilių stovėjimo aikštelės įeinant į prekybos centro „Ozas“ pagrindinį liftą, galima pamatyti reklamas, ant kurių pavaizduoti dideli dinozaurai. Pro atsidariusias keltuvo duris kartu su manimi įeina dar keli žmonės su vaikais. Visi kylame iki trečio „B“ aukšto. Lifto durys vėl atsidaro. Mane ir vėl pasitinka plėšrūnų atvaizdai. Koridoriaus pabaigoje kabo užrašas „Sveiki atvykę“. Štai jis - pirmasis Baltijos šalyse dinozaurų parkas ant pastato stogo.

Atsidūrusi parke iš karto suprantu, jog 17 tūkst. kvadratinių metrų (o toks yra parko plotas) – ne tušti skaičiai. Aikštelė iš tikrųjų atrodo milžiniška. Galbūt todėl atrodo, jog „Dino parko Ozas“ atidaryme žmonių ne tiek jau daug. Palyginus su stebimais plėšrūnais, susirinkusieji atrodo kaip maži žmogeliukai. Karšta. Vieni vaišinasi specialiai šiai dienai sukurtais „dinozauriškais“ gėrimais, kiti geria vandenį ar valgo ledus.

Skrybele pasipuošęs atidarymo vedėjas Žygimantas Stakėnas klausia dinozauro parko steigėjo Andriaus Aušros, kaip buvo sugalvota įkurti tokį parką. Šis juokauja, jog vieną vakarą žmona trenkė jam per galva keptuve ir prieš akis pasirodė dinozaurai. „Tuomet ir supratau, jog reikia atidaryti dinozaurų parką.“ – šypsosi A. Aušra.

Ekskursija su paleontologu

Vedėjas praneša, jog pradedame ekskursiją po „Dino parką Ozas“. Susirinkusiems pristatomas gidas - Vilniaus universiteto Gamtos mokslų fakulteto Geologijos ir mineralogijos katedros lektorius, dr. Andrejus Spiridonovas. Judame link pirmo eksponato. Prieš save matau du diplodokus - aukštus ilgakaklius plėšrūnus. Vaikai susižavėję stebi išsižiojančius dinozaurus. Jie, kaip ir beveik 40 kitų čia esančių eksponatų, atrodo grėsmingai – dauguma plėšrūnų ne tik juda, bet ir skleidžia garsus. Gidas tikina, jog diplodokų tikrai nereikia bijoti, kadangi jie minta tik augalais ir dumbliais. Maža to, šie plėšrūnai labai taikaus būdo.

Gidas veda mus prie bene populiariausio dinozauro – tiranozauro rexo arba tiesiog T-Rexo. „Bet Reksas yra šuns vardas!“ – juokiasi Ž. Stakėnas. Žodis „rex“, išverstas iš lotynų kalbos, reiškia karalių ir, kaip paaiškėja, ne veltui. A. Spiridonovas aiškina, jog net 80 metų buvo manyta, jog tiranozaurai yra didžiausi dinozaurai. Šiuolaikiniai mokslininkai įrodė, jog būta ir didesnių. Nepaisant to, žinoma, jog T-Rexo galva svėrė net pusantros tonos.

Priėjome prie dar aukštesnio eksponato, pavadinto brachiozauru. VU daktaras pripažįsta, jog nors tikrasis šių dinozaurų ilgis – net 23 m, tačiau prieš milijonus metų gamtoje gyveno dar didesni plėšrūnai, pavyzdžiui, zauroposeidonai. Didžiausi dinozaurai svėrė iki 200 tonų, t.y. buvo sunkesni už banginius. Kartu su dinozaurais gyvenę pjūkladančiai ropliai, daktaro žiniomis, galėjo perpjauti bet kurio gyvūno arterijas.

Po kurio laiko prieš mane atsiduria 12 m ilgio eksponatas. Gidas pasakoja, jog priešais mane esantis spinozauras yra beveik du kartus trumpesnis negu turėtų būti. Spinozauras, gyvenęs prieš milijonus metų, iš tikrųjų buvo 21 m ilgio. Jis yra vadinamas amfibiniu dinozauru, gyveno Šiaurės Afrikoje. A. Spiridonovas pripažįsta, jog šio regiono valstybėse turistams dažnai pardavinėjamos neva šio gyvūno fosilijos.

Lietuviškų šaknų turintis dinozauras

Besiklausydami daktaro pasakojimų, ateiname pamatyti pterozauro – vienintelio roplio šiame parke, kuris nėra dinozauru. Ž. Stakėnas prašo A. Aušros papasakoti, kaip buvo atrastos lietuviškos domeykodactylus šaknys. Parko vadovas juokauja, jog „atrasti tiesą“ vėl padėjo žmona, šį kartą trenkusi vyrui kočėlu. Tik po to sužinome, jog šį pterozaurą atrado vietovėje, pavadintoje iš Lietuvos kilusio mokslininko Igno Domeikos vardu. „Buvau tvirtai nusprendęs, jog Lietuva turi turėti savo dinozaurą ir didžiuojuosi šiandien jį pristatydamas sostinėje.“ – sako „Dino parkas Ozas“ įkūrėjas. A. Spiridonovas priduria, jog pterozaurą galima vadinti skraidančia ūdra. Jis nėra dinozauras, kadangi turi odines membranas, kurių dėka galėjo skraidyti. Panašius sparnus turi ir dabartiniai šiksnosparniai. Pterozaurų svoris – ketvirtis tonos, jie pakildavo į 15 m aukštį.

Ž. Stakėnas ir A. Aušra pripažįsta, jog pavadinimą domeykodactylus labai sunku ištarti, todėl vaikams siūloma sugalvoti gražų lietuvišką vardą. Vienu iš jų bus vadinamas parke esantis pterozauras.

Vaikams – atrakcionai

Ekskursija baigiasi, tačiau vaikai su tėvais neskuba palikti dinozaurų. Vieni fotografuojasi su parko eksponatais, kiti užduoda klausimus A. Spiridonovui. Dalis mažųjų svečių važinėjasi dinozauro formos vagonėliais-kartingais, kiti, tėvų prižiūrimi, šokinėja ant batutų. Po kurio laiko keletas vaikų atbėga nusifotografuoti su rožiniu dinozauru Barniu.

Gidas mus nuvedė tik prie dalies roplių, todėl pamatyti likusius iš arčiau užima laiko. Prie kiekvieno dinozauro kabo plakatas su informacija apie gyvūno ūgį, svorį, gyvenamą teritoriją. Nors rodomi ropliai – mažesni nei jų tikrieji prototipai (didžiausio eksponato aukštis siekia 10 m, ilgis – 20 m, svoris 1300 kg), tačiau žavi vaikus, kurie vienas po kito klausia „O koks čia dinozauras?“

Autorė: Evelina Knutovič

Visas iVilnius.lt naujienas galite sekti socialiniame tinklalapyje „Facebook“!

Komentarai (0)
Facebook komentarai

Taip pat skaitykite

Naujausi straipsniai

ups