iVilnius.lt

Liepos 17 13°C

Kultūra
Pagrindinis > Naujienos

Principingai atrinktų filmų festivalis „Scanorama“ grįžta 13-ąjį kartą (0)

2015-10-31
Nuotr.: M. Mikuleno
Intelektualusis Europos šalių kino forumas „Scanorama“ lapkričio 5-22 dienomis jau tryliktąjį kartą kvies pažinti tvirtomis moralinėmis nuostatomis grindžiamą kiną. Per šimtą filmų didžiausiose Lietuvos miestuose rodysiantis kino forumas šiais metais tradiciškai pristatys dvylika skirtingų programų, kuriose atrinkta tai, kas, anot renginio organizatorių, įdomiausia ir vertingiausia sukurta Europos kontinente. 

„Išsaugodami savo principines nuostatas, reiklumą ir ne kiekybėje, o kokybėje ieškodami filmo vertingumo, įdomumo ir svarbos, mes tiesiame tiltus ir jungiame kino klasikos tradicijas su kino modernumo, naujos kino kalbos paieškomis“, - trečiadienį spaudos konferencijoje kino forumą pristatė „Scanoramos“ meno vadovė Gražina Arlickaitė.

„Scanorama“ žiūrovams siūlys ir turinio prasme platų kino spektrą: nuo rimtų, gilių, sudėtingų iki šarmingo humoro filmų. Programoje dominuoja filmai apie jausmus, apie įvairiausių formų meilę. Organizatoriai kasmet ieško naujų komponentų, galinčių praturtinti festivallį įdomesniais, nelauktais ir netikėtais aspektais.

„Šiais metais „Scanoramoje“ turime daug Europos festivalių laureatų – pradedant Berlyno „Krištoliniu lokiu“, Kanų „Auksinės palmės šakele“ ir baigiant Lokarno, San Sebastiano pagrindiniais apdovanojimais, - pasakojo G.Arlickaitė. Programiniai filmai yra gausiai pristatyti ir nominuoti Europos kino apdovanojimams. Mums malonu rodyti filmus, kurie pretenduoja į geriausio kino statusą.“ 

Koferencijoje G.Arlickaitė pristatė vieną iš pagrindinių programų, kuria ir prasidėjo „Scanorama“ kaip šiaurės šalių kino forumas – „Naujienos iš šiaurės“: „Šių metų norvego Joachimo Triero, islandų Rúnaro Rúnarssono ir Daguro Kári, švedės Sannos Lenken filmai puikiai reprezentuoja naujosios kartos Norvegijos, Islandijos, Švedijos kino lygį“. Pasak meno vadovės, įvairius apdovanojimus pelniusius skandinavų filmus vienija autorystės braižas – siektina kiekvieno kūrėjo vertybė. Programoje taip pat bus pristatyti debiutiniai filmai „Sugrįžę namo“, „Čiobreliai“, kurie dar nespėjo pasirodyti kino teatruose.

G.Arlickaitė pristatydama programą pabrėžė, jog programa išsami ir plati, analizuojamos individo vidinės savijautos problemos, todėl šie filmai yra vertinami ir laukiami: „Neatsitiktinai šių metų „Scanorama“ atsiveria ir užsiveria būtent šiaurietiškomis amžinų temų interpretacijomis. Festivalį atidarys norvegų filmas „Prieš gamtą“, užvers „Žvirbliai“ – labai subtilus islandų filmas“.

Pristatydami programą „Kertant Europą“ organizatoriai išskyrė Kanų kino festivalio „Auksinės palmės šakelės“ laureato Jacqueso Audiardo filmą „Dypanas“, kuriame analizuojamos pabėgelių integracijos problemos, vengrų režisieriaus László Nemeso debiutinį vizualiai prikloškiantį filmą „Sauliaus sūnus“, prancūzų režisierės Maïwenn Le Besco filmą „Mano karalius“, kuriame perteikiama ekspresyvi, gyva ir jautri santykių analizė. Tą pačią temą nagrinėja ir subtili, kamerinė Andrew Haigh‘aus drama „45 metai“, išrinkta Europos filmų apdovanojimams. Nekantriai pristatymo laukia ir provokuojantis erotinis 3D filmas „Meilė“ –  režisierius Gaspar Noé jau ir ankščiau spėjo šokiruoti savo darbais, tačiau šį kartą jis stebins dar labiau. 

„Scanoramoje“ bus pristatomos ir jau į kino istoriją įrašytų režisierių darbų retrospektyvos: XX a. britų kino legendos Dereko Jarmano ir čekų „Naujosios bangos“ kūrėjo Jano Nemeco. Dokumentinių filmų programoje „Neišgalvotas gyvenimas“ – net du filmai skirti šiuolaikinei Rusijai ir intymios bei labai asmeniškos kūrėjų juostos.  „Specialiųjų seansų“ programoje – du filmai iš Azijos. Vienas jų – Nie Yinniang filmas „Žudikė“ – be gautų apdovanojimų pristatytas „Oskarams“. „Oskaru“ nominuotas ir programos „Atsivesk mamą ir tėtį“ Tommo Moore‘o filmas „Jūros daina“. 

„Lietuvių kino premjerų“ programoje bus pristatytas Akvilės Gelažiūtės pirmasis ilgametražis filmas „Deminas: dvi tvirtovės“ apie artimųjų ryšius ir jauno žmogaus tikslo siekimą kartais nepaisant priemonių, bei Jokūbo Viliaus Tūro filmas „Apie Joną“, kuriame režisierius atskleidžia teatro legendos Jono Vaitkaus profesinį gyvenimą.

„Festivalio pabaigoje mes organizuojame savo gimtąjį industrijos renginį „Scanoramos kryptys“, kurį skiriame taip pat labai konkrečioms kino problemoms: sklaidos, kūrybiško prodiusavimo ir kitoms. Tai atviras renginys, susisejantis su konkursine programa „Naujasis Baltijos kinas“, - kalbėjo G.Arlickaitė. Taigi ir Baltijos kino profesionalams, ir Europos kino profesionalams mes siūlome du renginius, kuriuose bus nagrinėjamos svarbios problemos. Jie tarsi apjuos šių metų Scanoramą.“

„Scanorama“ vyks lapkričio mėnesį: 5-15 d. Vilniuje, 12-22 d. Kaune, 13-19 d. Klaipėdoje, 19-22 d. Šiauliuose. Bilietus galima įsigyti nuo spalio 29 d.

Autorė: Domantė Juknonytė

Visas iVilnius.lt naujienas galite sekti socialiniame tinklalapyje „Facebook“!

Komentarai (0)
Facebook komentarai

Taip pat skaitykite

Naujausi straipsniai

ups