iVilnius.lt

Liepos 16 13°C

Statybos
Pagrindinis > Naujienos

„Hanner“: daugiau parduotų butų, mažiau investicijų nei planuota (0)

2016-07-15
Viena didžiausių Lietuvos nekilnojamojo turto vystymo bendrovių „Hanner“ apžvelgė šių metų pirmo pusmečio rezultatus. Ketvirtadienį surengtoje spaudos konferencijoje „Hanner“ valdybos pirmininkas Arvydas Avulis pažymėjo, jog butų pasiūla mažėja, tačiau pasiekti dar geresnių rezultatų trukdo biurokratija ir darbo jėgos trūkumas.

Sostinėje – mažėjanti naujų butų pasiūla

Per pirmąjį šių metų pusmetį naujų butų pasiūla sumažėjo 12%. Palyginimui, sausį iš viso galima buvo įsigyti 4400, o liepą – 3874 patalpų. A. Avulis tokį butų pasiūlos sumažėjimą pavadino sveika situacija, kuri tęsiasi jau keturis mėnesius iš eilės. Verslininkas kalbėjo, jog buvo baimintasi, kad butų kiekis 2015 m. gali pasiekti penkis tūkstančius, tačiau ši prognozė nepasitvirtino.

Būsto projektų pasiūla per šį pusmetį taip pat išliko stabili. Kiekvieną mėnesį esama bent 50 projektų, kuriuose parduodama mažiau nei tris butus arba nenuperkama nei vieno. A. Avulio teigimu, kai daugiabučiuose lieka mažas būstų likutis, parduoti likusius sunkiau. Valdybos pirmininkas prisipažino, jog kai kurie projektai nėra tokie populiarūs, kadangi yra vykdomi mažiau patyrusių investuotojų.

Kovą – pardavimų bumas

„Hanner“ per pirmąjį pusmetį pardavė iš viso 2229 butus. Daugiausia buvo nupirkta kovo mėnesį (505 butai). „Hanner“ vadovas daro prielaidą, jog dideliems butų pardavimams kovą darė įtaką sumažėjusios bankų palūkanos bei visuomenėje pasklidęs gandas, jog bankai ketina apmokestinti juose saugomus pinigus.

Buvo džiaugiamasi, jog „Hanner“ 2016 m. Vilniuje pardavė 21% daugiau butų nei praėjusiais metais. A. Avulis mano, jog butai yra noriai perkami dėl didėjančio darbo užmokesčio, užsienio verslo centrų ir sostinės gyventojų skaičiaus.

Per pusmetį – tik 23% metų investicijų plano

Vienas iš rodiklių, kuriuo „Hanner“ nesididžiuoja – įmonės investicijos 2016 m. Lietuvoje. Buvo planuojama, jog iš viso jos šiais metais sudarys 39 milijonus eurų. Kol kas turima tik 9 milijonus eurų.  A. Avulis neslėpė: „Kitą pusmetį reikės dirbti geriau, tačiau gali būti taip, jog reikiamo skaičiaus neišpildysime.“ Paklaustas, ar tokie duomenys neatsilieps darbų kokybei, „Hanner“ vadovas atsakė, jog, jo manymu, geriau vėluoti nei pagaminti nekokybišką produktą. Kaip pagrindines rodiklių atsilikimo priežastis A. Avulis įvardino prastą sostinės savivaldybės biurokratinį aparatą ir darbo jėgos trūkumą.

Populiariausi – vidutinės kainos nedidelio ploto butai

Vilniečiai dažniausiai renkasi mažesnius nei 49 kv.m. ploto butus – tokie sudarė apie pusę visų parduotų butų. Antrą vietą pagal „Hanner“ pardavimus užima 50-69 kv.m. ploto būstai (apie 38%). Didesnius nei 70 kv.m. butą įsigijo tik apie 14% pirkėjų. Daugiausia buvo parduota dviejų arba trijų kambarių butų.

Arvydas Avulis pastebi, jog greičiausiai yra perkami ne pigiausi, o vidutinės kainos butai. „Hanner“ duomenimis, 1700-2000 eurų už kv.m. kainuojantys butai buvo išperkami per maždaug 7 mėnesius, mažiau nei 1400 eurų už kv.m. verti apartamentai – per 12 mėnesių. Tokį pirkimo greitį A. Avulis vertina teigiamai. „Jei nespėjama išparduoti visų butų per 24 mėn., mažėja investicijos.“ – aiškino „Hanner“ valdybos pirmininkas.

Kainos kils, kol neatsiras darbo jėgos

Per šį pusmetį vidutinė kvadratinio metro kaina pakilo 3,8%. A. Avulio nuomone, tai – gera tendencija, nes dirbtinis kainų kėlimas, kuris buvo vykdomas prieš 2008 m. pasaulio finansinę krizę, formavo nekilnojamojo turto burbulą.  

NT kainų kilimą šiais metais lėmė darbo užmokesčio didėjimas ir darbo jėgos statybose trūkumas. „Hanner“ vadovo nuomone, jei neatsiras darbininkų, kainos kils ir toliau. A. Avulis pastebi, jog ypač trūksta tinkuotojų ir mūrininkų, todėl net 30% statybininkų – atvykėliai iš kitų šalių. Sąlygas atsivežti darbininkus vadovas vadina nepalankiomis ir pateikia atvykėlių iš Ukrainos pavyzdį. Jie pirma gauna leidimus dirbti Lenkijoje ir tik tada atvyksta į Lietuvą.

Kitais metais – 500 naujų butų

„Hanner“ kitais metais ketina pasiūlyti dar 500 butų. Norima kurti naują projektą stadiono teritorijoje, kur bus pardavinėjama 120 butų. Taip pat „Hanner“ ketina tęsti projektus „Žvėryno namai“ ir „B23“,taip parduoti apie 280 apartamentų. A. Avulis prisipažino, jog jo įmonė ketina kurti naujus daugiabučius, tačiau dar neišsirinko sklypo, kuriuose juos galima būtų statyti.

Statistikos departamentas: daugiau laisvų darbo vietų statybose

Statistikos departamento duomenimis, pirmąjį šių metų ketvirtį Lietuvos statybų sektoriuje iš viso buvo 1179 laisvos darbo vietos, t.y. gerokai daugiau nei praėjusių metų paskutinį ketvirtį (tada jų buvo 514). Metų pradžioje buvo užimta 88050 darbo vietų, tačiau 2015 m. trečią ketvirtį jų buvo daugiau – 92842.

Iš viso praėjusiais metais šalyje buvo leista statyti 7152 gyvenamuosius pastatus, leistų statyti butų skaičius – beveik 14 tūkst. Iš viso baigti statyti 10177 butai.

Autorė: Evelina Knutovič

Visas iVilnius.lt naujienas galite sekti socialiniame tinklalapyje „Facebook“!

Komentarai (0)
Facebook komentarai

Taip pat skaitykite

Naujausi straipsniai

ups