iVilnius.lt

Birželio 19 13°C

Statybos
Pagrindinis > Naujienos

Konstitucinis teismas: NT mokesčio įstatymo nuostatos prieštarauja Konstitucijai (0)

2015-09-23
Nuotr.: www.statybunaujienos.lt
Konstitucinis teismas nustatė, kad Nekilnojamojo turto (NT) mokesčio įstatymo nuostata, kuria reglamentuojamas šeimos nariams priklausančio NT apmokestinimas, prieštarauja Konstitucijai.

Teismas pripažino, kad Konstitucijoje įtvirtintas asmenų lygiateisiškumo principas ir nuostata, pagal kurią šeimai, motinystei, tėvystei ir vaikystei užtikrinama valstybės apsauga ir globa, prieštarauja NT mokesčio įstatymo nuostatai, „pagal kurią šeimos narių nekilnojamasis turtas apmokestinamas visas kartu, taikant tokią pačią neapmokestinamąją vertę, kaip ir vieno fizinio asmens, pagal šį įstatymą nelaikomo šeimos nariu, turtui“.

Tokį sprendimą Konstitucinis teismas priėmė antradienį, rugsėjo 22 d.

Nutarime konstatuota, kad asmeniui, kuris yra laikomas šeimos nariu, nustatytas mažiau palankus apmokestinimo NT mokesčiu teisinis reguliavimas nei kitiems fiziniams asmenims. 

„Pagal dabar galiojantį įstatymą, nustatant NT mokestį asmeniui, kuris laikomas šeimos nariu, skaičiuojama ne tik jam priklausančio ar jo įsigyjamo turto, bet kartu ir jo šeimos narių nekilnojamojo turto vertė. Tiek fizinio asmens turtui, tiek visam šeimos narių turtui taikoma tokia pati neapmokestinamoji NT vertė (šiuo metu – 220 tūkst. eurų)“, – rašoma pranešime spaudai.

Anot Konstitucinio Teismo, taip sudaromos prielaidos nekilnojamojo turto mokesčiu apmokestinti šeimos nariais laikomų asmenų mažesnės vertės nekilnojamąjį turtą, palyginti su atitinkamu kitų fizinių asmenų turtu. 

Pranešime rašoma, kad tokiu teisiniu reguliavimu pažeidžiamas konstitucinis asmenų lygiateisiškumo principas, nes NT mokesčio mokėtojai traktuojami skirtingai – atsižvelgiant į tai, ar pagal įstatymą jie yra laikomi šeimos nariais, nors tarp jų nėra tokio pobūdžio ir tokios apimties skirtumų, kad tokį nevienodą traktavimą būtų galima objektyviai pateisinti.

Konstitucinis Teismas šią bylą išnagrinėjo pagal pareiškėjo Panevėžio apygardos administracinio teismo prašymą ištirti Nekilnojamojo turto mokesčio įstatymo atitiktį Konstitucijai tiek, kiek jame nebuvo numatyta galimybė tam tikrus fizinius asmenis atleisti nuo nekilnojamojo turto mokesčio arba jį sumažinti. Pareiškėjas teigė, kad nenumačius tokios galimybės ir nenustačius atitinkamų kriterijų, susijusių su šeimos finansine padėtimi, jos mokumu, šeimoje augančių nepilnamečių vaikų padėtimi ir skaičiumi, yra neginami šeimos ir nepilnamečių vaikų teisėti interesai.

Konstitucinis Teismas pripažino, kad Nekilnojamojo turto mokesčio įstatymas tiek, kiek jame nebuvo nustatyta jokių išimčių ir (ar) lengvatų fiziniams asmenims, privalėjusiems mokėti nekilnojamojo turto mokestį nuo turto, kurio vertė viršijo 1 milijoną litų, neprieštaravo Konstitucijai.

Konstitucinio Teismo nutarime pažymėta, kad mokesčių išimčių ir lengvatų nustatymas yra socialinio ir ekonominio tikslingumo dalykas, kuris priklauso įstatymų leidėjo kompetencijai. Pagal Konstituciją įstatymų leidėjas, nepažeisdamas Konstitucijos, turi nuožiūros laisvę įstatymu nustatyti mokesčių išimtis ir lengvatas (arba jų nenustatyti), atsižvelgdamas į valstybės ir visuomenės finansines galimybes, ekonominės ir socialinės politikos prioritetus. Konstitucinis Teismas atkreipė dėmesį į tai, kad pagal ginčytą teisinį reguliavimą nekilnojamojo turto mokestį turėjo mokėti tik didelės vertės nekilnojamąjį turtą turintys ar jį įsigyjantys asmenys, be to, šiuo mokesčiu buvo apmokestintas ne visas didelės vertės nekilnojamasis turtas, o tik 1 milijoną litų viršijusi jo mokestinės vertės dalis.

Konstitucinis Teismas pažymėjo, kad, įgyvendindamas konstitucinę valstybės priedermę saugoti ir globoti šeimą, motinystę, tėvystę ir vaikystę, įstatymų leidėjas gali pasirinkti įvairias nepilnamečių vaikų turinčių šeimų apsaugos ir paramos joms formas. Socialinė parama fiziniams asmenims, šeimoms teikiama pagal kitus įstatymus. Be to, Mokesčių administravimo įstatyme yra numatyta galimybė atidėti nekilnojamojo turto mokesčio nepriemokos mokėjimą, jeigu mokesčių mokėtojas patirtų didelių finansinių sunkumų.

Visas iVilnius.lt naujienas galite sekti socialiniame tinklalapyje „Facebook“!

StatybuNaujienos.lt
Komentarai (0)
Facebook komentarai

Taip pat skaitykite

Naujausi straipsniai

ups