iVilnius.lt

Rugpjūčio 12 13°C

Miesto skonis
Pagrindinis > Naujienos

Sezoniška virtuvė. Arba gyvenimas gamtos ritmu (0)

2015-04-04
Nuotr.: Sweet root
Koks oras už lango šiandien ar bus rytoj? Dažnas klausimas, kurį užduodame sau ar nugirstame kitų pokalbiuose. Juk gyvename čia, Lietuvoje, kur sezoniškumas aiškiai apčiuopiamas ir jaučiamas. Kur metų laikų ritmas paliečia mus visus, bei kurio pėdsakus aptinkame ne tik savo drabužių spintose, besikeičiančiose emocijose, bet ir kasdienio maisto racione.

Paprastai sezoniška virtuve laikoma ta, kuri naudoja šviežius, tam tikrame regione ar vietovėje  tam tikru periodu išaugintus produktus. Nors šiais laikais pasaulio ribos stipriai išbluko ir bet kurioje pasaulio vietoje galima iš principo gauti viską, tačiau, sutikite, jog gyvenant Lietuvoje, agurkus su medumi smagiausia ragauti vasaros pradžioje, sultingi ir skonio pilni pomidorai džiugina mus rugpjūčio mėnesį, bet ne sausio viduryje ar vasario pradžioje, o baravykus renkame ir apie jų gausą kalbame tada, kai jie auga mūsų miškuose - ankstyvą rudenį.

Tad natūralus gamtos ciklas brėžia savo liniją. Kurią galima bandyti ištrinti arba gyventi kartu su ja. Pastarasis scenarijus nors ir sudėtingesnis, tačiau mums, Sweet Root restorane yra artimesnis. Sezoniškumą gerbiame, juo sekame ir pagal jį gyvename: renkamės produktą, kuriame patiekalą ar ieškome naujų skonio derinių. Ir stengiamės, jog visa tai būtų išskirtinai lietuviška, natūralu ir priimtina mums visiems, kiek primiršusiems savąsias maisto tradicijas bei produktų gausą, kurią turime. Taip tarsi grįžtame prie savųjų šaknų, tuo pačiu parodydami atvirumą pasauliui.

Produktas, spalva, kvapas, maisto technologija keičiasi kartu su besikeičiančiais metų laikais. Dabar gyvename pavasario laukimu. Tačiau Sweet Root lėkštėse vis dar spindi švelnių spalvų pastelė iš rugių, džiovintų vaisių, šakninių daržovių. Šiuo periodu sotumo ir energijos, natūralios gyvasties suteikia sunkesni, žemiškesni patiekalai. Produktas, kad išgauti jo stipriąsias savybes, šiuo metu yra daugiau bei ilgiau apdorojamas termiškai, kepant krosnyje ar lėtai troškinant. Tačiau jau po kelių savaičių ingredientai keisis, maistas lengvės, įgaus pavasariško ryškumo ir puošis pirmaisiais šalpusnių žiedais, liepų lapais ar paparčių ūgliais. Lėkštėje norėsis matyti daugiau spalvų, gaivos ir šviežumo, tad pradės duominuoti mažiau apdorotas ingredientas. O vėliau ateis vasara…tuomet ruduo.

Būtent tai ir stengiamės akcentuoti - jog obuolių pyragą geriausia kepti rudenį, o vasarą kur kas priimtiniau mėgautis natūralia jo gaiva. Kad žiemą pirmenybė - marinuotam burokėliui, akomponuojančiam švelniai rūkytą antieną, o aplankius šilumai skaniausi jo pirmieji lapai apšlakstyti keliais aliejaus lašais.

Lygiai taip pat atsakingai, sezoniškumo vedini, parenkame ir vynus, kokteilius bei kitus gėrimus. Jei užsuksite šiandien, pasiūlysime tirštos ir aromatingos kavos, o vasarėjant ji taps uogiškesnė, vaisiškesnė. Vakarienės pradžioje sutikto kokteilio taurėje šiuo metu dominuoja intensyvūs ir sodrūs tonai - džiovintos žolelės, pušys, medus. Mėnesis, kitas ir sulauksime pirmųjų uogų. Būtų nuodėmė, jei jos netaptų gaivaus ir vasariško kokteilio pagrindu.

Tikra tiesa, jog mūsiškas sezoniškumo kelias reikalauja ypatingo atidumo, kūrybiškumo ir dvigubai, ne, trigubai daugiau pastangų. Restoranų verslui jis nepalankus dėl išaugančių kaštų, nuolat keičiamo meniu bei sakytume, netgi asketiško kūrybiškumo. Tačiau šis, iššūkių kupinas kelias, mums patinka - tikime jo prasme ir verte. Drąsiai ir užsispyrusiai žengiame dar toliau - mūsų restorano daržas jau suplanuotas ir pradedamas įgyvendinti. Tam, kad lėkštėse visuomet karaliautų įvairovė, natūralumas, kad galėtume gyventi sezoniškumu ir niekada nepristigtų geltonojo burokėlio, topinambo ar jaunos petražolės šaknies.

Sezoniškai pavasarėjantys,

Sweet Root

Visas iVilnius.lt naujienas galite sekti socialiniame tinklalapyje „Facebook“!

Sezoniška virtuvė. Desertas Sezoniška virtuvė. Lengvi patiekalai Sezoniška virtuvė. Užkandžiai
Komentarai (0)
Facebook komentarai

Taip pat skaitykite

Naujausi straipsniai

ups