iVilnius.lt

Gegužės 13 13°C

Pagrindinis > Lankytinos vietos

Lukiškių aikštė

Stars
Atgal į sąrašą
Įvertinimas: 5 iš 5
Stars
Telefono nr.: -
El. paštas: -
Internetinis puslapis: -
Darbo valandos: I-VII: 00.00-24.00
Tai XIX a. susiformavusi miesto dalis Vilniaus centre, kuri ribojama Gedimino prospekto, J. T. Vaižganto ir Vasario 16 – osios gatvių. XIX a. pabaigoje aikštė paversta turgaviete, vėliau 1920 m. padėtas paminklinis akmuo, kuris buvo skirtas 1863 m. sukilėliams prieš caro valdžią atminti.

1920 m. lenkų okupacijos metu aikštė pervadinta J. Pilsudskio vardu, vėliau Lenino aikšte.

Aikštė pradėta formuoti XVIII a. vid., čia XIX a. pradžioje Rusijos kariniai daliniai rengdavo savo pratybas, o per 1863 – 1864 m. sukilimą Vilniaus generalgubernatorius Muravjovas rengdavo viešas egzekucijas.

Nuo 1900 m. aikštė buvo neatskiriama kultūrinio gyvenimo dalis, čia buvo rengiamos Kaziuko ir Šv. Jurgio mugės.

Atkūrus valstybingumą 1991 m. buvo eksponuojamas Lenino paminklas, 2006 m. pastatytas paminklas tremtiniams Jakutijoje. Lukiškių aikštės vardo kilmė iki XV a. nėra aiški, buvo iškelta teorija, kad tai vieta prie upės – žvejybos ar pievos pavadinimas Lukiškės. Neabejotinai pirmasis Lukiškių paminėjimas buvo 1441 m. Kazimiero Jogailaičio privilegija Vilniaus miestui.

1992 ir 2004 m. K. Katalyno atlikti žvalgomieji tyrimai patvirtina, kad XVI a. ši teritorija buvo tuščia, taip pat konstatuota, kad kultūrinis sluoksnis labai apardytas, aptikti radiniai datuojami XVI a.

1690 m. šalia aikštės pradėta statyti Šv. Apaštalų Pilypo ir Jokūbo mūrinė bažnyčia (baigta 1727 m.), kuri stovi iki šiol.

XIX. a. pradžioje miesto architektūrinis vaizdas vėl pasikeitė, nes pradėtas statyti kalėjimo pastatų kompleksas - vientisas stačiakampio formos pastatas, apsuptas tvora su bokšteliais.

XVI a. prie Lukiškių aikštės stovėjo totorių mečetė, tačiau nugriauta ir 1968 m. sklypas užstatytas naujais pastatais.

Po 1991 m. išmontavus Lenino paminklą kilo daug diskusijų dėl aikštės paskirties. 2007 m. buvo surengtas konkursas dėl aikštės rekonstrukcijos, dar 1999 m. buvo nutarta, kad aikštė turi atitikti reprezentacinę ir memorialinę funkcijas.

Dabar aikštė tarnauja kaip poilsio ir susitikimų vieta, čia rengiamos menininkų parodos, įdomu, kad 2012 metais „Sostinės dienų“ metu vietoj Lenino iškilo Johno Lennono, legendinės grupės „The Beatles“ muzikanto, skulptūra. Būtent 2012 metais visas pasaulis pažymi 50 metų grupės jubiliejų.

Nuotraukos: GiedriusSt ir iVilnius.lt

Lukiškių aikštė Lukiškių aikštė Lukiškių aikštė

Kliento įvertinimai

user
Rūta
Birželio 15, 2014
Stars
 
 
Puiki vieta pasisėdėti, arba apsilankyti vykstant renginiams

Vieta aplankyta: 2014 m. Birželio mėn.

2  0
Visi įvertinimai (1)

Susijusios vietos

ups